Gündem

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Instagram uyarısı

1 ay önce

egm

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medya uygulaması Instagram'ın güvenilir kullanımına ilişkin bilgilendirme yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, son zamanlarda başta ünlü kişiler olmak üzere birçok Instagram kullanıcısının hesaplarının çalınması üzerine harekete geçti.

 

Güvenli internet kullanımı için vatandaşlara rehberlik amacıyla başlatılan SİBERAY programının sosyal medya hesaplarından güvenli Instagram kullanımına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

 

Paylaşımda hesap çalınması, kişisel verilerin ele geçirilmesi ve dolandırıcılık olaylarına maruz kalınmaması için yapılması gerekenler sıralandı.

 

'Güçlü parola tercih edin'


Buna göre, ilk olarak Instagram hesapları için güncel, iki adımlı doğrulama yönteminin kullanıldığı ve güçlü parolaya sahip e-posta tercih edilmeli.

 

Güvenilmeyen/ortak Wi-Fi ağları ile kişinin kendisine ait olmayan telefon veya bilgisayar kullanılmamalı ve hesaba erişen her uygulamaya izin verilmemeli.

 

Instagram hesabının parolası en az 8 karakterden oluşmalı, büyük ve küçük harf kullanılmalı, özel karakterler (?,*.-) içermeli ve bu parola da kimseyle paylaşılmamalı.

 

Son olarak Instagram uygulamasına giriş yaparken iki faktörlü doğrulama yöntemi kullanılmalı.

 

'Pandemi desteği' adı altındaki sahteciliğe dikkat


Ayrıca SİBERAY programının sosyal medya hesapları üzerinden telefonlara gelen aldatıcı mesajlara karşı da dikkatli olunması uyarısında bulunuldu.

 

'Pandemi desteği' ya da benzer isimler adı altında oluşturulan sahte site ve uygulamaların, zararlı yazılım yükleme amaçlı olduğu belirtildi.

 

Yetkili kurum ve kuruluşlarca yapılmayan duyurulara itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı.İlgili konular

erkanpetekkaya

Erkan Petekkaya, Kırmızı Oda dizisinden ayrıldı

3 gün önce

TV8'de yayınlanan Kırmızı Oda'da 'Sadi' karakterini canlandıran Erkan Petekkaya, diziden ayrıldığını duyurdu....Devamını oku
erdoğan

Erdoğan’ın ‘3 aşı oldum’ sözlerine sosyal medyadan tepki

2 hafta önce

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gece katıldığı canlı yayında 3 doz koronavirüs aşısı olduğunu söylemesinin ardından sosyal medya ayağa kalktı....Devamını oku