Dünya

Enerji devi Türkiye'den çıkmayı düşünüyor

3 yıl önce

Enerji devi Türkiye'den çıkmayı düşünüyor


Türkiye'de önemli enerji şirketlerinden sayılan Çek enerji dağıtım şirketi CEZ, Türkiye'deki faaliyetlerinden çekilmeyi gündemine aldı.
 
Aktarılan habere göre Çek enerji dağıtım şirketi CEZ, Türkiye, Polonya, Bulgaristan ve Romanya’daki varlıklarını satmayı ve iç pazara odaklanmayı değerlendiriyor.
 
Şirketin CEO’su Daniel Benes, Hospodarske Noviny gazetesinde yer alan söyleşisinde, “Bu yeni strateji çerçevesinde önümüzdeki yıllarda Bulgaristan’dan çıkmayı hedefliyoruz. Romanya ve Türkiye’den çıkmayı değerlendiriyoruz, iki kömür santralimiz olan Polonya’dan da karbon emisyonlarımızı düşürmek için çıkmayı düşünüyoruz” dedi.
 
GENEL MERKEZ ÇEK CUMHURİYETİ’NDE
 
Genel Merkezi Çek Cumhuriyeti'nde bulunan CEZ Group, birçok Orta ve Güneydoğu Avrupa ülkesi ile Türkiye'de faaliyetlerini yürüten entegre bir enerji grubu. Grubun ana faaliyet alanı, elektrik ve ısı üretimi, dağıtımı, ticareti ve satışı, doğal gaz ticareti ile satışı, kömür çıkarımı ve enerji gibi hizmetleri içeriyor.
 
CEZ Group, Almanya, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Türkiye ile Slovakya'daki üretim ve dağıtım varlıklarının sahibi ya da ortağı konumunda yer alıyor. CEZ Group'un Hollanda ve İrlanda'da kurulu iştirakleri, holding şirketleri ve finansman sağlayan şirketler olarak faaliyette. 
 


İlgili konular

almanya

Almanya Şansölyesi Scholz yarın Türkiye'ye geliyor

3 ay önce

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle yarın Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak....Devamını oku