Politika

Erdoğan Avrupa'ya yüklendi: Sığınmacıların parasını ödemediniz!

1 hafta önce

erdoğan

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Büyükelçileri ile buluştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

"Salgın, mücadelede tüm insanlığın aynı gemide olduğunu hatırlatmıştır. Hiçbir ayrım yapmadan 156 ülkeye, 11 uluslararası kuruluşa tıbbi destek sağladık. 100 bin vatandaşımızı ülkemize getirirken, 38 bin yabancıyı da destek vermek suretiyle ülkelerine gönderdik. Tüm bunları insanlık ailesine karşı kendimizi mesul hissettiğimiz için yaptık. Yardım faaliyetlerimizi bundan sonra da devam ettireceğiz. Aşı çalışmalarında elde edilen başarılar umudumuzu artırıyor."

 

"Aşıyı vatandaşlarımıza gönüllülük esasına dayalı olarak uygulamaya yakında başlıyoruz."

 

“İnsan deneyi aşamasındaki yerli aşılarımızı, gerekli onayların ardından milletimizle birlikte tüm insanlığa sunacağız.”

 

"Bazı üye ülkeler Türkiye ile ikili problemlerini Avrupa Birliği koridorlarında çözme çabasına girdi. Birlik dayanışması bahanesinin ardında sığınılarak Türkiye AB gündemi suistimal edildi. Bu yaklaşım bir yandan köklü münasebetlerimizi hedef alırken birliğin küresel güç olma iddiasını da zayıflatıyor. Bunu nen somut göstergesi de Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesidir. Türkiye ciddi haksızlıklara maruz kalmıştır."

 

"Türkiye Akdeniz'de gerilimden değil iş birliğinden ve hakkaniyetten yanadır. Akdeniz bizleri ayıran değil hepimizi birbirimize yakınlaştıran bir denizdir. öyle de olmalıdır. Akdeniz Cezayir'den Mısır'a Filistin'den İsrail'e. Türkiye'den Yunanistan'a kadar tüm ülkeleri ve haklarıyla ailemizin çatısı, ortak yuvasıdır. "

 

"Yunanistan’ı gerginliği tırmandırıcı faaliyetlerinden vazgeçmeye davet ediyoruz."

 

"Bugün elini vicdanına koyan herkes 18 sene öncesine göre Türkiye’nin hayal dahi edemeyeceği derecede ileri bir konumda olduğunu görüyor. Yine süreç yakınen takip edenler ülkemizin bu süreçte Avrupalı dostları tarafından yalnız bırakıldığını da görüyor."

 

"15 Temmuz gecesi kimi Avrupalı siyasetçiler adeta darbeye çanak tutan tavır sergilemişlerdir."

 

"FETÖ’cü teröristler bugün birçok Avrupa ülkesinde hiçbir tahkikata uğramadan hayatlarını devam ettiriyor."

 

"Nasıl oluyor ki bu tür teröristlere AB'nin kapıları açılıp oralarda bunlar rahat rahat cirit atabiliyor! Türk insanının AB'ne ve Avrupa değerlerine olan inancının zayıflamasının nedeni işte bu tablodur."

 

"Biz ülke olarak olumlu gündem oluşturmak için hazırız. Avrupalı dostlarımızın da aynı iradeyi sergilemesini bekliyoruz. Bu olumlu gündemin anahtarı 5. yılını doldurmakta olan 18 mart mutabakatının güncellenmesidir. Güncellenmenin göç konusunda değişen koşullarını göz önünde alacak şekilde yapılması gerekiyor. "

 

“Türkiye son 6 yılda dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumundadır.”

 

“Şu ana kadar bizim için uygulamaya giren ciddi bir rakam dersem yalan olmaz. Çünkü biz proje bazlı çalıştık çalışıyoruz. Her şey ortada. Böyle bir şey yapılmış olsa da bizim şu anda göçmenlere yaptığımız harcamanın bu rakamla zaten halledilmesi mümkün değil. Yapılan harcama çok çok büyük. Şu anda bizim ülkemizin sadece bir bölgesinde değil birçok bölgesinde kamplarımız var. Bizim kamplarımızda insani bir yaşan tarzını biz o göçmenlere hazırladık. İstiyorum ki bu da AB’nin dünyaya örnek bir sergilemesi olsun.”

 

“Sadece Suriye kökenli 4 milyona yakın insanı misafir ediyoruz. AB bir ülkeye 100 bin sığınamcı için 3 milyar euro destek verirken Türkiye’deki 4 milyon sığınmacı için 3+3 milyar euro’luk taaddüdünü bile tam olarak yerine getirmemiştir. “İlgili konular

Dalia Ziada

Hasm’ın, terör örgütleri listesine alınması Erdoğan’ı çıkmaza soktu

8 saat önce

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, geçtiğimiz hafta Mısır Hasm ve Filistin İslami Cihat Örgütü’nü terör listesine almasından sonra, Erdoğan gerçekten de çıkmaza girdi....Devamını oku
borell

AB'den iyimser Türkiye mesajı

22 saat önce

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB-Türkiye ilişkileri açısından ortamın geçen yazdan iyi olduğunu belirtti. Borell, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Brüksel'de yapacağı görüşmede şartların değişebileceği mesajını verdi....Devamını oku