Politika

Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

2 yıl önce

Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü


Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile bir araya geldi. Görüşme öncesi Erdoğan, Guterres’ten Suriyeli mültecilerin Kuzey Suriye’deki bölgelere yerleştirilebilmesi için uluslararası bir bağış toplantısı organize edilmesini isteyeceğini belirterek, “Eğer sen yapmazsan ben yapacağım” demişti.
 
Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli mültecilerin Kuzey Suriye’deki bölgelere yerleştirilebilmesi için uluslararası bir bağış toplantısı organize edilmesini istiyor.
 
Erdoğan, 31 Ekim'de Rönesans Polat İstanbul Otel’de düzenlenen 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda, bu konferans için Guterres’in bir çağrıda bulunmasını istemiş ve “Eğer sen yapmazsan ben yapacağım” demişti.
 
Erdoğan, “Oldu oldu, olmadı Tel Abyad’la Rasulayn arasında mülteciler şehrini veya şehirlerini biz kuracağız. Ben o zaman Adnan Polat’ın kapısını çalarım. ‘Sayın Polat sen de burada bir şeyler üstlen.’ deriz. O da hayrına… Bakın ‘Tamam’ dedi. Bizim insanımız böyledir, bu tür adımları atar.”
 
24 Eylül’de New York’ta 74’üncüsü düzenlenen BM Genel Kurulu’nda bölge ile ilgili planlarını paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 405 bin kişinin Serekaniye (Resulayn) ve Giri Spi (Tel Abyad) arasında yerleştirilmesinin planlandığını söylemişti.
 
Türkiye, ülkede bulunan 3.6 milyon Suriyelinin 2 milyonunu bu plan dahilinde yeniden yerleştirmeyi amaçlıyor.


İlgili konular

Selman Öğüt

TÜGVA’dan Selman Öğüt’e maaş bağlandığı ortaya çıktı

8 ay önce

AKP’deki “Pelikancı” ekipte yer aldığı öne sürülen Selman Öğüt’e, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından maaşa bağlandığı belli oldu....Devamını oku