Politika

Erdoğan: Fikir özgürlüğüyle uzaktan yakından ilgisi yok

1 hafta önce

erdoğan

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlere ilişkin sert açıklamalarda bulundu. "Terörle bağlantılı eylemin demokrasi, fikir özgürlüğüyle uzaktan yakından ilgisi yok" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır-Ergani-Elazığ Yolu Devegeçidi Köprüsü ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni'ne canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları:

 

"Rutin bir atamayı üniversitelerimizi karıştırmak için fırsata çevirenleri hep birlikte takip ediyoruz. Terör örgütü iltisaklı kişilerin en ön safta yer aldığı bu tür eylemlerin demokrasiyle hak arayışıyla fikir ve ifade özgürlüğüyle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

 

Son dönemde Avrupa'da ve Amerika'da yaşanan pek çok hadise ülkemize karşı sergilenen çifte standardı tekrar gün yüzüne çıkarmıştır. Türkiye'yi demokrasiyi işletememekle hak ve özgürlükleri kısıtlamakla suçlayanların karşılaştıkları ilk tehditte nasıl çok ağır tedbirleri hayata geçirdiklerini ibretle takip ediyoruz. Sosyal medya mecralarını hukuki bir zemine oturtma çabamıza karşı çıkanlar, en ilkel sansürcülük örneklerine imza atmaya başladılar.

 

İnsanlığın tamamını kucaklayacak köken, renk, inanç, kültür gibi ayrımların üstüne çıkacak adil, hakkaniyete dayalı ve sürdürülebilir yeni ortak değerlere daha çok ihtiyaç duyulacaktır. Salgınla birlikte yeniden yapılanması kaçınılmaz hale gelen küresel siyasi ve ekonomik düzenin bu çerçevede şekillenmesini ümit ediyoruz. "

 İlgili konular

egeüni

Üniversite öğrencileri Ege Üniversitesi’ni 'mühürledi'

6 gün önce

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP'li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından tepkiler sürüyor....Devamını oku
izmir

İzmirli öğrencilerinden Boğaziçi'ne destek

1 hafta önce

İzmirli üniversite öğrencileri, "kayyım rektör" Melih Bulu'yu protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine desteklerini açıklarken, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti....Devamını oku