Video

“Erdoğan -kendini yeterince güvencede görürse- 2023’te aday olmayabilir”

1 hafta önce


Doğru Bakış'ın bu haftaki konuğu eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay oldu.

Türk siyasetinin kirlenmemiş isimlerinden eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Türk siyasetinin içinde bulunduğu açmaz ve son Gara Operasyonu konusunda önemli açıklamalar yaptı:

 

“Siyaset hayatımda hiçbir zaman bu kadar kargaşa, kavga, diyalogdan kopuk ortam yaşadığımızı anımsamıyorum. Türkiye’nin gergin günleri oldu. 1980 öncesi ve sonrası bu gerginlikleri masaya getirecek, tarafları masa etrafında toplayacak bir makam vardı. Örneğin bir cumhuraşkanlığı makamı vardı. Bütün bunlardan yoksunuz. Cumhurbaşkanı siyasetin en keskin taraflarından birisi oldu.

 

Bu durumu 1946’dan beri hiç görmedik. O zamana kadar zaten tek parti yönetimi vardı. 46’dan itibaren çok partili sistem gelince daha o zaman İsmet Paşa tarafsız bir konum almaya çalıştı. Ardından Celal Bayar partisi iktidar, kendisi cumhurbaşkanı olur olur olmaz parti genel başkanlığından ayrıldı. Biz bunlarla yetinmedik. 1961‘de cumhurbaşkanının tarafsız olmasını aradık.

 

Türkiye 60 yıl geriye gitti

 

Düşe kalka onu yapmaya çalışırken, birdenbire altmış yıl eskiye döndük, Cumhurbaşkanının bir parti militanı gibi hareket ederek, siyasetin her dakikasına müdahale ettiği bir noktaya geldik.


Cumhurbaşkanı adı üstünde bütünün çıkarlarını korur, bir partinin değil. Türkiye başsız kaldı. 70’li yıllardan itibaren siyasetin günlük herşeyini oturup yazacak kadar bilen insanlardan bir tanesiyim. Bugünlerde bu konularda çalışıyorum, geçmişe yönelik arşiv çalışmaları yapıyorum. Bir iktidarın başı var ama ülke iktidardan ibaret değil. Devletin başı bir kesimin başı olunca devletin bütünlüğü büyük bir tehlikeye giriyor.

 

Ülkenin bütünlüğü için kaygısı olan herkes çoğulcu demokrasi için işbirilği yapacak. Büyük mutabakatı hep birlikte iktidara getirecek yeni bir anayasa yapacak.

 

Erken seçim olabilir mi?

 

Bu yıl içinde erken seçim beklemiyorum. İktidarın kendisi için daha uygun yeni bir seçim yasası yapacağını düşünüyorum. Ondan sonra seçime gidilecek. Anayasaya göre seçim yasalarında yapılan değişiklikler bir yıl sonra yürürlüğe giriyor. Değişiklik yapılırsa seçim gelecek yıl yapılacaktır. 2023’e seçimi kalacağını düşünmüyorum. Halk oyuyla seçilmiş olduğu için üçüncü kez aday olması mümkün değil. Üçüncü kez aday olması için meclisin erken seçim kararı alması gerekiyor.


Erdoğan çok fazla yorgunluk belirtisi gösteriyor. Dört yıl önce Binali Yıldırım‘ın yaptığı konuşmayı motomot okudu. Birkaç maaş alan danışmanınız var. Bu bir yoürgunluk ifadesi. Bırakabilir de…


Kendini sağlam bir güvence içinde görürse, belki işi 70 yaş başında bırakabilir. O taktirde seçim 2023’e kalabilir.

 

Muhalefet görevini yapıyor mu?

 

Ciddi bir aşınma var iktidarda.


Türk vatandaşı 600 yıl Osmanlı‘yı idare etmiş. Sadece birkaç iktidarı değil. Derin bir sezgisi var halkın. İşi punduna getirene kadar bekliyor.
Iktidarda ciddi bir yıpranma var. Orda halk ya kurnazlıktan rengini belli etmiyor, ya da muhalefetin yeteri kadar performans gösteremediğini düşünüyorum. Muhalefetin ayağına birkaç kez fırsat geçti. Ama karşı tarafı suçlamaktan kendi yapması gerekenleri yapmadı. Dünyanın neresinde 2013’teki gibi yoylsuzluk olur da hükümet ayakta kalabilir. Dünyada başka bir örnek yok. Muhalefet, iktidarın önlerine attığı bir sanıkla uğraşırken asıl konuyu kaçırdı. 2014 seçimlerinde muhalefetin çok büyük bir seçmen kitlesi, adayları beğenmediği için plajlardan gelip oy kullanmadı. Muhalefet yatıyor kalkıyor bir avuç yeter ama yetmezciyi suçluyor sadece.

 

Muhalefete yapıcı eleştiriler getirmek gerek

 

2017’deki anayasa referandumu kıl payı geçti mi geçmedi mi belli değil. Istanbul seçiminde sandıklara sahip çıkıldı. Yoksa teşekkür afişi dahi asılmıştı sokaklara, sonra toplamak zorunda kaldılar. Aynı şey referandumda oldu.


Şimdi muhalefet diyor ki ne yapalım, medya imkanlarımız kısıtlandı. Ama buraya bir günde gelinmedi ki
Sizin her ikircikli tavrınızda iktidar durdu düşündü bir adım fazla attı. Bu konularda sorumlulğu var. Ama muhalefetle hesaplaşma zamanı değil. Yapıcı eleştiri yapmak gerekiyor.
İktidarın muhalefeti bölücü hareketlerde bulunduğu doğru. Dimokratik bir türkiye konusunda safları sıklaştırmak gerek.

 

HDP’yi suçlamak bir PKK propagandası

 

Demirtaş’ın 2015 seçimlerinde gösterdiği performanstan sonra HDP üzerine derin bir oyun oynanıyor. Bu oyunun içinde iktidar olduğu gibi PKK da var. Son istanbul seçimlerinde gördük kimin kiminle iş tuttuğunu. HDP’yi suçlamanın bir PKK propagandası olduğunu düşünüyorum.
Bir destan yazmak için Gara operasyonu yapıldı. Niyet hayır ama sonuc hayır olmadı.
Gare operasyonu sonrası iktidar partisi başkanının öteki parti başkanlarını yine suçlamak için ele fırsat geçmiş gibi konuşmasını hayretle, ibretle ve dehşet izliyorum.İlgili konular

paşinyan

Paşinyan çözüm için erken seçim çağrısı yaptı

1 gün önce

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan Meclisi'nde yaptığı konuşmada muhalefetle uzlaşılması halinde erken seçime hazır olduklarını söyledi....Devamını oku
soylu

Bülbül: Kaçırılan vatandaşlarımızdan kaçı terör örgütlerinin elinde rehin

1 hafta önce

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya halen terör örgütlerinin elinde bulunan vatandaş olup olmadığını sordu....Devamını oku