Gündem

Erdoğan: Önümüzdeki ayın başlarında Ukrayna ziyaretim var

4 ay önce

erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Nayib Bukele görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, "Bu tarihi ziyaret Türkiye-El Salvador ilişkilerinde bir dönüm noktası olacaktır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından bazı satır başları şöyle:

 

"Bu tarihi ziyaretin Türkiye-El Salvador ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Sayın Başkanın liderliğinde El Salvador 'un son dönemde dış politikada ufkunu geliştirme yönünde attığı adımları biz de yakından takip ediyoruz. Değerli dostumun bugünkü ziyaretini ezberbozan nitelikteki bu politikalarının bir yansıması olarak görüyorum. Kendilerine bir kez de sizlerin huzurunda hoş geldiniz demek istiyorum.

 

Aile kökleri Filistin'e dayanan ve Bukele'nin ülkemizi ziyareti bizler için ayrı bir anlam taşıyor. Esasen kendisinin göreve gelmesinin ardından ilişkilerimizde ciddi bir ivme yakaladık. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen El Salvador'un Ankara Büyüklçiliğinin resmi açılışı bugün Dışişleri Bakanlarımız tarafından yapıldı. İnşallah biz de San Salvador Büyükelçiliğimizi en kısa sürede hizmete açacağız ve bugün Dışişleri Bakanıma gerekli talimatı verdim. Süratle Sayın Başkan da bize en uygun yerde büyükçe bir yer hazırlayacaklar ve orayı kiralamak suretiyle biz de büyükelçiliğimizi açacağız. Ve büyükelçiliğimizin açılışı sebebiyle de iade-i ziyaretimizi San Salvador’a gerçekleştireceğiz.

 

El Salvador ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz salgına rağmen son dönemde ciddi bir sıçrama yaşadı. 2020 yılında 27 milyon doları aşan ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 50 milyon dolara yaklaştı. Yüzde 80 civarındaki bu artış, esasen potansiyelimizin ne kadar büyük olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla bu rakamı ilk etapta 100 milyon dolara, önümüzdeki beş yıllık sürede de 500 milyon dolara çıkaralım istiyoruz. Bugün imzaladığımız ticaret ve ekonomik iş birliği anlaşması, bu bakımdan önemli bir araç teşkil edecektir. Çifte vergilendirmenin önlenmesiyle yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmalarının müzakerelerini de en kısa sürede tamamlayacağız. Sayın Başkanın El Salvador'u bölgesinin lojistik merkezi haline dönüştürme vizyonunu biz de destekliyoruz. Bu amaçla hayata geçirmeyi planladığı tüm yatırımlarda Türk firmalarının alt yapıda, üst yapıda gerekli desteği vermeye hazır olduğunu da yine kendilerine ifade ettim."

 

Düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki ayın başlarında Ukrayna'ya gideceğini ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

 

"Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Gerek Sayın Putin'in Türkiye ziyareti gerekse benim Ukrayna ziyaretimi çok önemsiyoruz. Önümüzdeki ayın başlarında Ukrayna ziyaretim var" İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

1 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku