Politika

Erdoğan: Taliban hükümeti gereken kucaklaşmayı gösteremedi

3 gün önce

Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan gündemiyle toplanan G20 zirvesinde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulması gerektiğini söyleyerek, Türkiye'nin de bu grubun başkanlığını yapması gerektiğini ifade etti.

 

Taliban'la diyalog kanallarının korunması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

 

Afganistan için G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum. Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz.

 

Afganistan'da güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel değil düzeyde uluslararası ölçekte de kritik önemdedir.

 

Uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme, bu ülkeyi kendi kaderine terk etme lüksü yoktur. Afganistan'da diyalog kanallarını açık tutarak Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya yönlendirmeliyiz. Ülkede giderek derinleşen siyasi kriz sebebiyle Afgan halkıyla birlikte olmamız gerekiyor.

 

Kabil Havalimanı'nda 26 Ağustos'ta gerçekleşen DEAŞ terör saldırısının ardından Afganistan'da terör tehdidi devam etmektedir.

 

Afganistan'da Taliban'ın kurduğu geçici hükümet henüz gereken kucaklaşmayı gösteremedi.İlgili konular

Taliban heyeti

Taliban heyetindeki 18 kişi terör listesinde!

18 dakika önce

CHP Milletvekili Utku Çakır Özer, Ankara’ya gelen 31 kişilik Taliban heyetinden 18’inin Birleşmiş Milletler’in terör listesinde olmasını değerlendirdi....Devamını oku
özkoç

CHP'li Özkoç, Erdoğan'a rajon kesti: 83 Milyon beşli çetenden büyüktür

1 gün önce

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Erdoğan, Beşli Çete’yi koruyor. Milleti korumuyor. 83 milyon vatandaşımız senin Beşli Çete’nden daha büyüktür, daha değerlidir." şeklinde konuştu....Devamını oku