Politika

‘Erdoğan'a bağlanan devlet kaybedecek’

2 yıl önce

‘Erdoğan'a bağlanan devlet kaybedecek’


HDP Şırnak Milletvekilli Hüseyin Kaçmaz, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıda bulunan Türkiye’nin işin sonunda zararlı çıkacağını belirtirken, Hakkari Milletvekili Sait Dede ise, belediyelere atanan kayyumlarla yolsuzluk politikasına devam edildiğini söyledi. 
 
Türkiye’nin 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı saldırı, 17 Ekim’de ABD ile 22 Ekim’de ise Rusya ile varılan mutabakatlar sonucu ateşkese evrildi. Türkiye’nin Rusya ile imzaladığı Soçi Mutabakatı'nda yer alan kimi maddelere dair rahatsızlığını paylaşan Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Türkiye’nin devam eden saldırılarını durdurmasını istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekilli Hüseyin Kaçmaz ve Hakkari Milletvekili Sait Dede, içeride ve dışarıda geliştirilen Kürt karşıtı politikalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2014’de devreye sokulan “Çöktürme Planı” çerçevesinde Kürt halkını ezme politikasını gütmeye başladığını belirten Kaçmaz, “Bunun birçok örneği var. Rojava’da yaşanılan savaş hali buna bir örnek. Efrin işgali, Başur’daki referandum karşı takınan tavrın altında Kürt düşmanlığı yatıyor” dedi. 
 
'KÜRT DÜŞMANLIĞI AKP'NİN SONUNU'
 
Kürt düşmanlığının AKP iktidarının sonu olduğunu dile getiren Kaçmaz, “AKP iktidarı çökerken iktidarının ömrünü uzatma adına Kürt karşıtı bir politika ile milliyetçi bir oy dalgası yakalamaya çalışmakta ve bu şekilde iktidarını sürdürmeye oynamaktadır. Kürt düşmanlığı AKP iktidarının sonunu getirecek.” diye belirtti.
 
Kaçmaz, saldırının çağdaş ve halkların birlikte yaşayabileceği bir model üretmeye çalışan Kürtler yerine, selefi gruplara destek veren Türkiye’nin saldırıları karşısında pratik adım atmayan Avrupa’nın da zararlı çıkacağını ifade etti.
 
Kaçmaz, “Türkiye bu Kürt karşıtı politika ile aslında kendince ‘Kürt anasını görmesin’ denilen politikayı yürütmekte ısrarcı ama şu bir gerçek Türkiye her geçen güç kaybediyor, her geçen gün emperyalist güçlere herkesin önünde boyun eğiyor. Bizim üretmeye çalıştığımız alternatif modelde ise Kürtlerle Türkler ve bu bölgede yaşayan bütün halkların hiç kimseye minnet etmeden ortak bir yaşam üretilmesi üzerine bir modeldi. Bu model tüm Ortadoğu'ya çözüm getirecek, sonu gelmeyen savaşları ortadan kaldıracak bir modeldir. Bu modelde ısrarcı olacağız. AKP iktidarı kaybedecek ve tabii ki bu kayıp neredeyse AKP ve Erdoğan’a bağlanan devlet kaybedecek” diye konuştu. 


İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
üç kuruş

27 Mart gün özeti

3 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku