Politika

Erdoğan'dan AB mesajı: Kendimizi Avrupa'da görüyoruz

1 hafta önce

erdoğan

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya il kongresinde gerçekleştirdiği konuşmasında Avrupa Birliği'ne seslenerek, "Bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz" dedi. Erdoğan devamında, "Kendimizi Avrupa'da görüyor geleceğimizi Avrupa ile birlikte tasavvur ediyoruz" diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 10 Aralık'taki zirvede AB'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları konuşabileceğini söylemişti. Cuma günü Brüksel’de AB Konsey Başkanı Charles Michel'in Dış Politika Başdanışmanı Maryam Van den Heuvel, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in Kabine Şefi Bjoern Seibert ve AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid ile ayrı ayrı görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da AB’ye yönelik ılımlı mesajlar vermişti. Kalın, “AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir öncelik” olduğunu dile getirdi.

 

Türkiye 2005’te Lüksemburg'da gerçekleştirilen Hükümetlerarası Konferans ile resmen AB'ye katılım müzakerelerine başlamıştı.

 

Koronavirüs salgınına karşın vatandaşları bir kez daha tedbirlere uyulması konusunda uyaran Erdoğan, AKP'nin planlanan il kongrelerinin salgın dolayısıyla ertelendiğini duyurdu. Erdoğan uygulamaya konuşan kısıtlamalarla da ilgili olarak, "Adeta, bağrımıza taş basarak bu yöntemlere başvurmak mecburiyetinde kalıyoruz" dedi.

 İlgili konular

babacan

Ali Babacan: Tweet attığı için tutuklanan yerde insan hakları olur mu?

11 saat önce

Ali Babacan, insan hakları dersi almak istiyorsanız tweet attığı için tutuklanan lise ve üniversite öğrencileriyle görüşün dedi....Devamını oku
babacan

Babacan'dan Varlık Fonu açıklaması: Siz kapatmazsanız gelip ben kapatacağım

21 saat önce

DEVA Partisi Eskişehir İl Kongresi'nde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnaftan kira stopajı vergisi alınmaması çağrısında bulundu....Devamını oku