Politika

Erdoğan'dan Biden'a 6 milyar dolarlık teklif

3 gün önce

biden

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın ay sonunda G-20 zirvesinde bir araya gelmesi beklenirken görüşmeye dair dikkat çeken söylem ortaya atıldı.

Bloomberg, Erdoğan'ın görüşmede 6 milyar dolarlık silah anlaşmasını Biden ile görüşeceğini öne sürerken, haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek küresel zirvede ABD Başkanı Joe Biden’dan Ankara’nın onlarca ABD savaş uçağı satın almasına izin vermesi için talepte bulunacak.'' denildi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile yönetime geldikten sonra ilk kez NATO Liderler Zirvesi'nde yüz yüze görüşme sağlamıştı. İki lider, 30-31 Ekim tarihlerinde Roma'da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'nde tekrar bir araya gelecek.

 

'ERDOĞAN'DAN 6 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF'

 

ABD-Türkiye ilişkileri Suriye meselesi nedeniyle zaman zaman tansiyonun yükseldiği dialoglara neden olurken ABD'nin önde gelen kuruluşlarından Bloomberg, “Erdoğan, Biden ile görüşmesinde 6 milyar dolarlık silah anlaşmasını görüşmeyi bekliyor” başlığıyla kapsamlı bir haber yayımladı.

 

Söz konusu haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek küresel zirvede ABD Başkanı Joe Biden’dan Ankara’nın onlarca ABD savaş uçağı satın almasına izin vermesi için talepte bulunacak. Erdoğan bu sayede Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi almasından dolayı Washington’ın büyük silah anlaşmalarını engellemesinin önüne geçmeyi planlıyor” iddialarına yer verildi.

 

'KONGRE’DEN ONAY ALINMASI ZOR'

 

Türkiye’nin 30 Eylül’de 40 adet yeni F-16 satın almak için resmi başvuruda bulunduğu belirtilirken, Bloomberg’e konuşan iki üst düzey Türk yetkili, bu anlaşmanın 6 milyar dolar olduğunu söyledi. Fakat bu yetkililer, “Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ve Türkiye’nin duruşunu değiştirmemesi dolayısıyla Kongre’den onay alınması zor” ifadesini kullandı.

 

“TÜRKİYE’NİN AMACI NATO İLE UYUMLU JETLERİ GARANTİYE ALMAK”

 

Türk yetkililer bu ayın sonunda İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşecek G20 Zirvesi’nde Erdoğan’ın bu konuyu Biden’a açmasının beklendiğini söyledi. Fakat Bloomberg henüz taraflar arasında kesin bir toplantı detayı ve tarihi belirlenmediğinin altını çizdi.

 

Biden’ın bu silah talebi karşısında hoşnut kalıp kalmayacağının henüz bilinmediği belirtilirken konuyla yakından bilgisi olan bir yetkili, “Türkiye’nin amacı NATO ile uyumlu jetleri garantiye almak” dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise bu konuda Bloomberg’e bir açıklama yapmaktan kaçındı.İlgili konular

özkoç

CHP'li Özkoç, Erdoğan'a rajon kesti: 83 Milyon beşli çetenden büyüktür

1 gün önce

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Erdoğan, Beşli Çete’yi koruyor. Milleti korumuyor. 83 milyon vatandaşımız senin Beşli Çete’nden daha büyüktür, daha değerlidir." şeklinde konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Merkez Bankası'nda iki başkan yardımcısına gece yarısı operasyonu

1 gün önce

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı....Devamını oku