Politika

Erdoğan’ın Taliban açıklamasına tepki yağdı

3 gün önce

Erdoğan

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Taliban açıklamasına her kesimden tepki geldi.

Erdoğan'ın "Nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, Taliban bu görüşmeleri Türkiye ile daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye'nin inancıyla alakalı ters bir yanı yok, onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize ihtimal veriyorum" açıklamasını çok sayıda isim eleştirdi.

 

Eski CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, "Laik Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak tamamen ters yandayız" düşüncesini dile getirdi.

 

Cumhuriyet'ten Ece Piroğlu'nun haberine göre, ilahiyatçı- yazar Cemil Kılıç, "Yanlış anlaşılmalara müsait bir açıklama. Dini yorumlama biçimi konusunda derin bir farklılık olduğu ortada. Fakat en azından yüzeysel anlamda İslama mensup olma açısından inanç birliğine vurgu yapıyor, fakat Taliban’ın İslamdan anladığıyla Türkiye toplumunun İslamdan anladığı yüzde yüz örtüşmüyor. Cumhurbaşkanı’nın da din anlayışının Taliban’la örtüşmediği belli. Orada onu ben politik bir açıklama olarak değerlendiriyorum açıkcası. Türkiye’nin Afganistan’da Kâbil Havalimanı’nı koruma görevi konusunda bir sıkıntı yaşamaması için Taliban’a böyle diplomatik bir mesaj gönderiyor. Taliban’ın İslamı yorumlama biçimiyle Türkiye toplumunun İslami yaşantısı çok farklı. Taliban’ın gözünde Türkiye’deki İslami yaşantı aslında “gayri İslami” addediliyor" dedi.

 

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ise, "Yok mu? Taliban denen terör örgütü kadınlara toplu tecavüz eden, çalışan kadınları öldüren, yanlarında erkek olmadan evden çıkmalarını ve kız çocuklarının okumasını yasaklayan, küçücük çocukları satan, teknolojik aletleri Batı icadı diye yakan barbarlar!" dedi.

 

Eski CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt yaptığı açıklamada, "Anayasa Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Taliban’ın inancını da ABD tarafından nasıl yaratıldığını, ne amaçla kullanıldığını da yıllardır yaptıklarını da iyi biliyoruz. Laik Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak tamamen ters yandayız." açıklamasında bulundu.

 

Yazar Ahmet Ümit, konuyla alaklaı olarak," Taliban ile her konuda büyük farkımız var ve olmalı yoksa biz de vahşi ve barbar oluruz." şeklinde açıklama yaptı.

 

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, "Erdoğan, “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok” demiş ama büyük bir yanılgı içinde. Bu ülkedeki milyonlarca emekçinin Taliban’la alakalı çok ters bir yanı var! Dahasını birkaç yıl önce söylemiştik, yine hatırlatalım: Sen, Türkiye değilsin!’ derken, Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu ise "Taliban’ın inancı olduğunu bilmiyorduk. Varsa da onların inancıyla düz gitmekten hicap duyarız. Bu yorum, kişiye özel..." dedi.

 

Yönetmen Murad Çobanoğlu da tartışmalara katılan bir diğer isim oldu. Çobanoğlu, "Taliban’ın 2001’de “put” olduğu gerekçesiyle dinamitle havaya uçurduğu Afganistan’daki 6. yüzyıldan kalma Bamiyan Anıtı’nı paylaşarak “Tarihi müzeleri inat için cami yapan zihniyetten de başka bir benzerlik beklenmezdi” diye yazdı.İlgili konular

helikopter

Erdoğan'ın helikopteri hava muhalefeti nedeniyle zorunlu iniş yaptı

8 saat önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan helikopter hava muhalefeti nedeniyle Rize'ye zorunlu iniş yaptı....Devamını oku
Taliban

Taliban'dan Türkiye açıklaması: İnanca dayalı ortak noktalarımız var

3 gün önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözleri sonrası Taliban'dan yeni açıklama geldi....Devamını oku