Dünya

Esad rejimi İdlib'i vurdu: 2'si çocuk 6 ölü

1 hafta önce

İdlib

Suriye'de Esad rejimi ve destekçilerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkesi ihlal ederek sivil yerleşimlere saldırı düzenledi.

İlk belirlemelere göre 3’ü kadın, 2’si çocuk en az 6 sivilin hayatını kaybettiği açıklandı.


Suriye'nin İdlib şehrinin güneydoğusundaki Maarratünnuman ilçesindeki Hamidiyye üssünde konuşlu rejim ordusu ve İran destekli gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib'in güneydoğusundaki İhsim köyünü karadan karaya atış yapılan silahlarla hedef aldı.

 

2'Sİ ÇOCUK 3'Ü KADIN 6 SİVİLİ KATLETTİLER

 

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinden alınan bilgiye göre, Cebel Zaviye bölgesindeki İhsim köyüne düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre, 3’ü kadın 2’si çocuk en az 6 sivil hayatını kaybetti, çok sayıda sivil yaralandı.

 

Olay yerinde sivil savunma ekiplerinin arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

 

Dün gün içinde rejim güçlerin Sirce köyüne düzenlediği saldırılarda, 3’ü çocuk, 1’i sivil savunma gönüllüsü toplam 6 sivil hayatını kaybetmişti.

 

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

 

Ancak rejim ve İran destekli savaşçılar, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki birçok yerleşimi ele geçirdi.

 

Son olarak 5 Mart 2020'de Rusya'nın başkenti Moskova'da, Türkiye ve Rusya arasında yeni bir mutabakat sağlandı.

 

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.İlgili konular

Sedat Ergin

Sedat Ergin yazdı: Ankara neden Tunus'ta yaşananlara dengeli?

17 saat önce

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in Başbakan'ı görevden alması ve milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına Ankara'dan farklı sertlikte tepkiler gelmesini değerlendirdi....Devamını oku
emoji

Dünyanın ilk 'gülücük' emojisine 1 ayda 10 bin ziyaretçi

4 gün önce

Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergilenen matarayı, 1 ayda 10 bin kişi ziyaret etti....Devamını oku