Dünya

Escobar'dan sonraki en büyük uyuşturucu lideri ele geçirildi

1 ay önce

Otoniel

Koombiya'da, uyuşturucu baronu Escobar'ın 1993'te ölü olarak ele geçirilmesinin ardından örgüt elebaşlarına en büyük darbe vuruldu.

Ülkenin en çok aranan uyuşturucu kaçakçısı 'Otoniel' lakaplı Dairo Antonio Usuga yakalandı.

 

Kolombiya'da en çok aranan uyuşturucu kaçakçılarından "Otoniel" lakaplı Dairo Antonio Usuga, asker ve polisin ortak operasyonuyla gözaltına alındı.

 

Ülkenin kuzeybatısındaki Necocli kasabasında, "Osiris" adı verilen operasyonda ele geçirilen Clan del Golfo örgütünün elebaşı Otoniel, askerler tarafından helikopterle götürüldü.

 

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Otoniel'in yakalanmasının, 2 Aralık 1993'te ölü ele geçirilen uyuşturucu baronu Pablo Escobar'dan bu yana örgüt elebaşlarına vurulmuş en büyük darbe olduğunu açıkladı.

 

Suç örgütü Clan del Golfo üyelerine seslenen Duque, "Bu örgüte bağlı olanlara sesleniyorum. Aksi takdirde başınıza gelecek olan şey bellidir. Hemen adalete teslim olun, hukukun gücü her şeyin üstündedir. " ifadesini kullandı.

 

Duque, Otoniel'in dünyanın en çok korkulan uyuşturucu kaçakçısı olduğuna dikkati çekerek, "Polislerin, askerlerin, sosyal liderlerin katili ve aynı zamanda genç yaştakilerin silah altına alınmasının sorumlusu olan kişidir. Güvenlik güçlerinin titiz ve müşterek operasyonuyla yakalandı." dedi.

 

800 BİN DOLAR ÖDÜLLE ARANIYORDU

 

Otoniel'in onlarca cinayet, adam kaçırma, suç örgütü kurma, uyuşturucu kaçakçılığı dahil 120 suçtan yargılanacağı kaydedildi.

 

Asker ve polis tarafından uzun süredir aranan Otoniel için 800 bin dolar ödül konulmuştu.

 

ABD'nin, dünyanın en tehlikeli uyuşturucu kaçakçıları arasında gösterdiği Otoniel, bu ülkeye tonlarca kokain göndermekle de suçlanıyordu.

 

Otoniel, 2012'de operasyonda güvenlik güçlerince öldürülen kardeşi Juan de Dios'un yerine suç örgütünün başına geçmişti.İlgili konular

helikopter

Polis helikopteri düştü: Ölü ve yaralılar var

5 gün önce

Kolombiya'da operasyondan dönen polis helikopteri henüz bilinmeyen bir nedenden dolay düşerken, 2 polis hayatını kaybetti, 3 polis yaralandı....Devamını oku
uyuşturucu

Piyasa değeri 2 milyon TL'lik 112 kilo uyuşturucu ile yakalandı

3 hafta önce

Eşya yüklü kamyonette piyasa değeri 2 milyon TL olan 109 kilo skunk ve 3 kilo esrar ele geçirilirken, uyuşturucuyu 1 milyon TL'ye Diyarbakır'dan aldığı ve İstanbul'a götürdüğü tespit edilen M.K. tutuklandı....Devamını oku