Dünya

Eski Bolivya Devlet Başkanı Morales hakkında tutuklama kararı

1 yıl önce

morales

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales hakkında, 'ayaklanma, terörizm ve terörizmin finansmanı' suçlarıyla itham edildiği soruşturmada tutuklama kararı çıkarıldı.

Sputnik Türkçe'nin Bolivya basınından aktardığı habere göre, eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales hakkında, ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa etmesinin ardından göreve gelen geçici hükümete karşı destekçilerinin başlattığı olayların araştırıldığı soruşturmada tutuklama kararı çıkarıldı.

 

Soruşturmada, Evo Morales'in 12-17 Kasım 2019'da koka üreticisi Faustino Yucra Yarwi ile en az 2 kere görüştüğü belirtildi. Morales ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yarwi ile telefonda görüştüğünü ve hakkındaki suçlamaları reddederek, bunları 'politik baskı' olarak niteledi.

 

Evo Morales hakkındaki soruşturma, istifasının ardından göreve gelen geçici hükümetin, Hükümet Bakanı Arturo Murillo'nun, Yarwi ile Morales'in telefonda görüştüğünü iddia ettiği videoyu paylaşmasıyla başlamıştı.

 

Videoda, Morales'in Yarwi'ye ülkenin çeşitli bölgelerine yakıt ve yiyecek ulaşımının engellenmesini ve geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez hükümetiyle barikatlar kurarak fiili mücadele etme emri verdiği iddia edilmişti.İlgili konular

çavuşloğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Batı'ya terörist tepkisi

1 yıl önce

Irak'ın Gara bölgesinde PKK tarafından 13 Türk vatandaşının şehit edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Batı'nın terörizmle ilgili çifte standardı devam ediyor" açıklamasında bulundu. ...Devamını oku