Dünya

Ev kirası artış oranı hükümet düşürdü

1 ay önce

Löfven

İsveç'te aşırı sağcı İsveç Demokratlar partisinin sunduğu güvenoyu önergesinde Başbakan Stefan Löfven hükümeti, parlamentodan güvenoyu alamadı ve hükümet görevden düştü.

Löfven'in konuyla ilgili olarak karar vermesi için bir haftası var.

 

İsveç parlamentosunda, göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar partisinin sunduğu güvenoyu önergesi görüşüldü. Oylamada 109 milletvekili hükümete destek verirken, 181 milletvekili hükümete karşı oy kullandı. Böylece Löfven hükümeti, parlamentodan güvenoyu alamadı.

 

Başbakan Löfven, oylama sonrası basına yaptığı açıklamada, "Konuşacağız, farklı yollar deneyeceğiz ve ülkenin bir an önce hükümete kavuşmasını tekrar sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

 

Löfven bir haftalık süre içinde istifa edip parlamentoyu ya erken seçime götürecek ya da meclis başkanı ile bir araya gelerek yeniden hükümet kurma girişimlerinde bulunacak.

 

Eğer Löfven başarısız olursa hükümet kurma görevi, ılımlı Liberal Muhafazakar Partiye verilecek.

 

1958'DEN BU YANA BİR İLK YAŞANDI

 

Güven oylaması, yeni inşa edilen evlerin kiralarının ev sahipleri tarafından istediği oranda yükseltilebilmesinin önünü açan tartışmalı yasa tasarısı sonrasında, parlamentonun gündemine gelmişti.

 

Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Parti tarafından 2019 yılında kurulan azınlık hükümetinin tasarıyı gündeme alması üzerine, Sol Parti hükümetten desteğini çektiğini açıklamıştı.

 

Bu sonuçla 1958 yılından bu yana ilk defa İsveç'te gensoru önergesi ile hükümet düştü.İlgili konular

siyasiler

Siyasi partiler bayram sonrası sahaya inecek

5 gün önce

Erken seçim tartışmaları devam ederken bayram tatilinin ardından siyaset, saha çalışmalarına başlayacak....Devamını oku
Bülent Turan

AK Parti Grup Başkanvekili Turan'dan erken seçim açıklaması

2 hafta önce

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, muhalefetin, erken seçim çağrılarıyla ilgili, "Bu dönemde 'erken seçim' demek eski Türkiye'nin, koalisyonlu yılların talebi ve saçmalığı. Bu millet artık seçimle vakit kaybetmek istemiyor" dedi....Devamını oku