Dünya

FBI heyeti yeniden Ankara'da

2 hafta önce

FBI

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’ndan üst düzey bir heyet, 2 yıl aradan sonra Türkiye’ye sürpriz bir ziyarette bulundu.

Heyet, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) terör, istihbarat, KOM ve narkotik daireleri ile bir araya geldi.

 

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; üst düzey şeflerin de bulunduğu FBI heyeti, geçen hafta sürpriz bir şekilde Ankara’ya gelerek Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) başta olmak üzere Terörle Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlıkları ile İstihbarat Başkanlığı’nda görüşmeler yaptı.

 

Türkiye başta FETÖ, PKK ve DEAŞ'ın çok kapsamlı dosyalarını FBI heyetiyle paylaştı. FBI ve Emniyet Genel Müdürlüğü, "terör ve uluslararası örgütlü suçlarla mücadele" konusunda ortak çalışma, "terör ve suçlulara" karşı ortak mücadele konularını ele aldı.

 

Görüşmelerde, Türkiye’de yakalanan veya Türkiye’nin sınır dışı ettiği ABD uyruklu DEAŞ’lıların listesi de FBI heyetiyle paylaşıldı.

 

Türkiye’nin 2011’den bu yana sınır dışı ettiği ABD uyruklu 44 DEAŞ’lının bilgileri de Amerikalı yetkililere verildi. FBI heyetinin, Türkiye’den sınır dışı edilen 44 DEAŞ’lıyla ilgili çalışma yaptıklarını ve bu kişileri sürekli takibe aldıklarını söyledikleri öğrenildi.

 

Türk istihbarat ve terör birimleri, PKK ile ilgili hazırlanan geniş kapsamlı dosyayı FBI heyetiyle paylaşırken, üst düzey isimleriyle ilgili de bilgi aktarıldı.

 

Uluslararası uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, terörün finansı, kara para aklama gibi konular da ele alınırken, Türkiye ile ABD’nin bu konularda işbirliğinin arttırılması konusunda görüş birliğine varıldı.

 İlgili konular

hacker

PKK'nın 'hacker' grubuna operasyon

2 gün önce

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, PKK/KCK silahlı terör örgütü bünyesinde faaliyet yürüten 'hacker' gruplarına yönelik soruşturmada 42 şüpheli hakkında Ankara merkezli 14 ilde gözaltı kararı çıkarttı....Devamını oku
Sahte para

Sahte para ve tefecilikte zirvedeki iller belli oldu

2 hafta önce

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, 2020 yılına ilişkin yayımladığı Mali suçlarla mücadele raporuna göre, suç sayısı yüzde 12 azalırken en çok sahte para ele geçirilen il İstanbul, tefecilik suçunda ise Ankara ilk sırada yer aldı....Devamını oku