Dünya

Fener Rum Patrikhanesi Amerika Başpiskoposu, Trump ve Pence'le görüştü

1 yıl önce

trump

İstanbul merkezli Fener Rum Patrikhanesi (Konstantinopolis Ekümenik Patrikhanesi) Amerika Başpiskoposu Elpidoforos, ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülme kararını görüştü.

Yunan devlet ajansı ANA, Başkan Yardımcısı Pence ile planlanan görüşmeye kısa süreliğine Trump’ın da katıldığını aktardı. Ajansa göre, "Türkiye'deki Ayasofya kararından rahatsızlık, insan hakları ve özellikle azınlıkların dini özgürlüklerinin korunması konusunda endişe' dile getiren Trump, 'derhal gerekli müdahalelere devam edeceğini"söyledi.

 

Greek City Times'a göre, dün Beyaz Saray'da gerçekleşen yarım saatlik görüşmede Elpidoforos, Trump ile Pence'e, "Fener Rum Patrikhanesi ve Yunan Ortodoks cemaatinin Ayasofya'ya el konularak camiye dönüştürülmesiyle ilgili endişelerini" anlattı.

 

Görüşmenin ardından Twitter'dan açıklama yapan Pence, "Başpiskopos Elpidoforos'a da söylediğim gibi Ayasofya'nın her inançtan her kişi için esin ve tevekkül kaynağı olarak erişilebilir kalması çağrısının arkasında Yunan Ortodoks Kilisesi ile birlikte kararlılıkla duruyoruz." yazdı.

 

 İlgili konular

trump

ABD'deki anket sonucu: Trump başkan olsaydı Putin Ukrayna'ya saldıramazdı

4 ay önce

Seçmenlerin yüzde 62'si, Donald Trump'ın hala başkan olması durumunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya saldıramayacağını ileri sürdü....Devamını oku
trump

New York hakimi, eski Başkan Trump'ı ifadeye çağırdı

8 ay önce

Eski ABD Başkanı Trump, Meksikalı göçmenler karşıtı yorumları üzerine düzenlenen protestoya özel güvenlik ekibinin saldırısının ardından protestocuların açtığı davada video görüntülü ifade verecek....Devamını oku