Ekonomi

Financial Times: Kara para aklamada Türkiye ‘gri liste’ye alınacak

1 ay önce

Kara Para

Financial Times, Türkiye’nin, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için ‘gri liste’ye alınacağını bildirdi.

Gri liste, kapsadığı ülkelerin artırılmış bir izlemeye tabi olmasını öngörüyor.

 

ARNAVUTLUK, SURİYE, YEMEN VAR


Bu hamlenin Türkiye’nin zaten sınırlı olan yabancı sermaye çekme kabiliyetini daha da tehlikeye atacağı belirtilen haberde, FATF üyelerinin Perşembe günü Paris’teki tartışmalarda kararı onaylayacakları belirtildi.

 

Edinilen bilgiye göre FATF, Türkiye'nin özel izlemeye alınması tavsiyesinde bulundu. Gri liste olarak da bilinen bu grubun içerisinde şuan Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen gibi ülkeler bulunuyor.

 

KRİTİK KARAR PERŞEMBE BELLİ OLACAK


FT’ye konuşan yetkililerden birine göre, 39 üyeli genel kurulun tavsiyeyi onaylaması muhtemel. Diğer yetkili ise onayın sadece bir formalite olduğunu düşünüyor. Karar Perşembe günü resmen açıklanacak.

 

Gazeteye göre gri liste kararı, bu yıl dolar karşısında yaklaşık yüzde 20 değer kaybeden Türk Lirası’nın art arda rekor düşük seviyelere ulaştığı bir zamanda TL’nin değerini daha da düşebilir.

 

Ayrıca Türkiye’nin gri listeye alınması AB üzerinde de baskı oluşturacak. Bu karardan sonra AB’nin Türkiye’yi ‘kendi kara para aklama ile mücadele’ listelerine eklemesi gündeme gelebilir.

 

GRİ LİSTE EKONOMİYİ ETKİLİYOR


Bu yıl Mayıs ayında yayınlanan bir IMF araştırmasına göre, FATF gri listesi, bir ülkenin sermaye girişleri üzerinde büyük ve önemli bir etkiye sahip.

 

Ancak Türkiye’de son dönemde önemli ölçüde yabancı sermaye çıkışı gerçekleştiği için buradaki etkinin sınırlı olacağı düşünülüyor.

 

TÜRK YETKİLİ: SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRDİK


FT’ye açıklamalarda bulunan bir Türk yetkili, “Tam karantina önlemlerine rağmen Türkiye, FATF standartlarına uyum konusunda önemli ilerlemeler kaydetti ve mevzuatla ilgili sorumluluklarını yerine getirdi” dedi.

 

FATF, Salı günü başlayan genel kurul görüşmelerinin devam ettiğini ancak görüşmelerin gizli olduğunu söyledi.

 

Türkiye, 2019’da kurum tarafından hazırlanan bir raporla uyarılmıştı. Buna karşılık 2020’de konuya ilişkin yeni bir yasa çıkarıldı ancak yasa muhalefet tarafından da eleştirilere tabi tutuldu.İlgili konular

meyve

Türkiye'den AB'ye ihraç edilen meyvelere 'zehirli madde' incelemesi

58 dakika önce

Türkiye'den Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihraç edilen limon, mandalina ve greyfurt gibi ürünlerin zehirli bir madde olan klorpirifos tespit edilmesi nedeniyle incelemeye alındığı belirtildi....Devamını oku
tcmb

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında işbirliği anlaşması imzalandı

2 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan görüşmesi sonrasında iki ülke arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı....Devamını oku