Dünya

Flaş iddia: F-35’in yazılım sırları Çin’in eline geçti

1 hafta önce

iddia

Türkiye'nin ABD'den aldığı ancak S-400 krizi nedeniyle teslim edilmeyen F-35 uçaklarıyla ilgili flaş iddia ileri sürüldü. Uçağın bilgisayar yazılımlarının Çin tarafından elde edildiği belirtildi.

ABD ve Avrupa, Çin’in F-35 savaş uçağının çok önemli bilgisayar yazılımlarını ele geçirdiği iddiasıyla sarsılıyor. Güvenlik zaafının, Türkiye'ye verilmeyen uçağın dört üreticisinden biri olan Lockheed Martin firmasının ya da alt iş üstlenicisinin bir hatasından kaynaklandığı zannediliyor.

 

Savaş uçağının tüm bilgileri, bilgisayar korsanlarının eline geçmiş durumda ve çalıntının kapsamı tam olarak bilinmiyor.

 

Üreticiler yazılımlar üzerinde yeniden çalışmaya başlarken, bu gelişme uçağın üretim masrafını daha da pahalı hale getirecek. İngiliz ordusu ve İsviçre, bu konuda gerekli girişimleri başlattı.

 

İngiltere güvenlik açığını doğrularken, sırların ne zaman çalındığı, sistemlerde ne kadar derinlere erişilebildiği tam olarak bilinmediği için birçok program yeniden yazılacak.

 

Lockheed Martin'in, siber saldırılara karşı iyi korunduğu ancak alt yükleniciler için aynı şeyin söylenemeyeceği ifade ediliyor.İlgili konular

aşı

Çin aşısı, Türkiye'de gönüllüler üzerinde denenmeye başlandı

6 gün önce

Çin aşısı, Türkiye'de gönüllüler üzerinde denenmeye başlanırken, ilk gönüllü yurttaş uygulaması Ankara Şehir Hastanesi'nde yapıldı....Devamını oku
tunceli

Gösteri ve etkinlikler 15 gün boyunca yasaklandı

2 ay önce

Tunceli Valiliği covid- 19 salgını nedeniyle eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasakladı....Devamını oku