Dünya

Fransa'da iklim değişikliği tasarısı parlamentoda oylanacak

2 hafta önce

parlemento

Fransa'da parlamento yeni bir iklim değişikliği yasasını oylayacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir yıl kala desteklediği yasa tasarısı, çevreci gruplar tarafından yetersiz görülüyor.

France 24'te yer alan habere göre, taslak hâlindeki yasanın Fransa'da parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis'te onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Fransa'daki iklim aktivisti gruplar ise yasa tasarısını eleştiriyor. Aktivistler, iklim krizinin küresel hızı göz önünde bulundurulduğunda adımların çok yavaş olacağını söylerken Macron'u kendini adadığını söylediği amaca karşı tam anlamıyla hareket etmemekle suçluyor.

 

Fransa Çevre Bakanı Barbara Pompili, yasa tasarısını desteklediğini söyledi ve "Macron'un döneminin en büyük yasalarından biri olacak, vatandaşlarımızın günlük yaşamını etkileyecek" dedi.

 

"Macron döneminin kaybedilen olanağı"


Tasarıda ülke içi trenle iki buçuk saatten süren yolculuklarda uçuşların asaklanması, kötü yalıtımlı mülklerin kiralanmasına kısıtlama, çevreyi kirletenlerin yargılanacağı yeni cezalar yer alıyor. Yasa tasarısıyla Fransa'nı 2030'a kadar karbon emisyonunu 1990 seviyelerine göre yüzde 40 oranında düşürme taahhüdüne katkı sağlanacağı savunuluyor.

 

Greenpeace, yeterli bulunmayan yasa tasarısı için "Macron döneminin kaybedilen olanağı" ifadesini kullandı. Macron'un kendi çevre danışma kurulu da tasarının "limitli etkisi" olacağını söyledi.

 

İklim değişikliği ve çevre koruma gündemlerinin gelecek yıl gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Fransa'da Yeşil Parti son yerel seçimlerde Strasbourg, Bordeaux ve Lyon gibi şehirlerde güçlü kazanımlar elde etti.İlgili konular

cocukdogum

Doğum hızı 2001'den bu yana en düşük seviyede

10 saat önce

Türkiye'de geçen yıl canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 112 bin 859 olarak kayıtlara geçti. 2001'de 2.38 çocuk olan toplam doğurganlık hızı ise 2020'de 1.76 çocuk seviyesine indi....Devamını oku
asker

Fransız askerlerden Macron’a ikinci ‘iç savaş’ uyarısı

1 hafta önce

Fransa’da 20’si emekli general ve bazıları halen görevde 100’ü subay binden fazla askerin yayınladığı ‘iç savaş’ uyarılı mektuba, ordudan bir grup yeni bildiri yayınlayarak destek verdi....Devamını oku