Teknoloji

Freedom House raporu: Türkiye, 'internetin özgür olmadığı' ülkeler arasında

9 ay önce

internet

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House'un 2021 raporunda, Türkiye "internetin özgür olmadığı" ülkeler arasında gösterildi. Hazırlanan listede İzlanda en iyi performansı göstererek zirvede yer alırken Çin, art arda yedinci yıl internet özgürlüğü için en kötü koşullara sahip ülke ünvanını korudu.

Çalışmaya 80'den fazla analist ve danışman, erişim engelleri, içerik sınırlamaları ve kullanıcı hakları ihlalleriyle ilgili 21 ayrı göstergeyle her ülkenin internet özgürlüğü puanını 100 puanlık bir ölçekte belirlediler.

 

Türkiye, internet kullanımı, 'erişim engeli' başlığında 15, 'içerik sınırlaması'nda 10 ve 'kullanıcı hakları ihlalleri'nde 9 olmak üzere toplam 34 puan alarak, internet erişiminin özgür olmadığı ülkeler arasında yer verildi.


Türkiye'nin yeni sosyal medya düzenlemelerinin Ekim 2020'de yürürlüğe girdiği hatırlatılan raporda, "Günlük bir milyonu aşkın kullanıcıya sahip platformların, 'saldırgan' olarak kabul edilen içerikleri, bildirimden sonraki 48 saat içinde kaldırması veya para cezaları, reklam yasakları ve bant genişliği sınırlamaları gibi artan cezaları riske atması gerekiyor" ifadeleri kullanıldı.

 

Platformların, içeriğin kaldırılması için yasal emirlere uyulmaması nedeniyle adli para cezasına çarptırıldığı kaydedilen raporda, "Yasa, sosyal medya şirketlerinin Türk makamlarından gelen muhalif sesleri, bağımsız gazeteciliği ve şiddet içermeyen ifadeyi daha fazla sansürlemek için tasarlanmış taleplere direnme kabiliyetini azalttı" denildi.


Raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD şirketlerine alternatif olarak, devlete ait bir mesajlaşma platformunu teşvik ettiği belirtilerek "Gazetecilerin ve muhalif politikacıların toplu olarak hapsedilmesini bizzat gözetleyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin yeni sosyal medya yasasındaki kusurlu hükümlere uymayı reddettikleri için teknoloji şirketlerini defalarca "dijital faşizm" ile suçladı" diye eleştiriler yer aldı.İlgili konular

site

Haber sitelerine ceza ve yaptırımlar yolda

8 ay önce

Ekim sonu Meclis’e gelmesi planlanan “Sosyal medya” yasa çalışmasının 3 ayaktan oluşacağı öğrenilirken, yasada internet medyasına da düzenleme yapılması öngörülüyor....Devamını oku
internet

İBB Başkanı İmamoğlu müjdeyi verdi: İstanbul metrosuna internet geliyor

1 yıl önce

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul’a müjde" diyerek, metrolara internet erişiminin geleceğini müjdeledi....Devamını oku