Dünya

FT: Çin, 50 yıldır ilk kez nüfus düşüşü açıklayacak

1 hafta önce

çin

Financial Times gazetesi, Çin'in son 50 yıl içindeki ilk nüfus düşüşünü açıklayacağını söyledi.

Financial Times, konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberinde, Çin'de yeni doğum oranlarında son yıllarda yaşanan azalma sonucunda ülkede 50 yılın ardından ilk kez nüfus düşüşü açıklanacağını kaydetti.

 

Pekin yönetimi, 2010 yılında 1.34 milyar olan nüfusunu 2020 yılına kadar yaklaşık 1.42 milyara çıkarmayı hedefliyordu. Ancak doğum oranı düşmeye devam ettiği için bu hedefe ulaşılamadı.

 

Guangdong Nüfus Gelişim Akademisi Direktörü Dong Yuzheng, Çin'in toplam nüfusunun birkaç yıl içinde düşebileceğini söyleyerek "Birleşmiş Milletler tarafından yapılan projeksiyona göre Çin nüfusunun 2027'de zirveye ulaşması bekleniyor. Çin böyle bir düşüşü onaylarsa, bu büyük bir mesele olur" ifadelerini kullandı.

 

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, geçen yılın sonlarında yapılan sayım sonuçlarını nisan ayı başlarında yayınlayacaktı ancak yaşanan gecikmeyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Capital Economics ise, Çin'deki doğum oranlarının azalmasının 'daha yavaş büyüme oranıyla sonuçlanarak' ABD'yi ekonomik olarak yakalamayı zorlaştıracağını söyledi:

 

"Bu durumun ayrıca Çin'in küresel konumu üzerinde de somut olmayan bir etki olabilir."İlgili konular

abd

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna’yı ziyaret edecek

10 saat önce

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın yarın Ukrayna’ya ziyaret yapacağını duyurdu....Devamını oku
türkpolis

ABD'nin ilk Türk polis şefine ölüm tehdidi

2 gün önce

ABD'de, Türklerin en yoğun yaşadığı New Jersey eyaletindeki Paterson şehrine atanan ilk Türk kökenli Emniyet Müdürü İbrahim Mike Bayçora'ya ölüm tehdidi içeren mesajları gönderen Stefan Keco, mahkemede suçunu itiraf etti....Devamını oku