İnsan Hakları

Gazeteci Doğan Ergün, 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten ceza aldı

1 hafta önce

ergün

İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün, 2014 yılında yayınlanan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyet Gazetesi’nin sahibi Erdoğan Demirören arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını içeren haber nedeniyle 11 ay 20 gün hapis cezası aldı.

Doğan Ergün, İstanbul Anadolu 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bu yıl açılan davada cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla davası devam ediyordu. Davanın bugün görülen karar duruşmasında mahkeme, Ergün’ü 11 ay 20 gün hapis cezasına mahkum etti, ancak hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

 

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun oluştuğu ve sorumlu müdür olan şüpheli Doğan Ergün'ün cezai sorumluluğunun bulunduğu belirtilen hükümde, ceza gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

 

“‘Demirören'i ağlatan ses kayıtları’ başlığı altında bir video yayınlandığı, video içerisinde yer alan yazılarda Cumhurbaşkanı ile ilgili ‘Başçalan RT Erdoğan’, ‘Başçalan RTE’ gibi ibarelerin kullanıldığı, haber içeriğinin cumhurbaşkanına hakaret suçunu oluşturduğu ve sorumlu müdür olan şüpheli Doğan Ergün'ün cezai sorumluluğunun bulunduğu anlaşılmıştır.”

 İlgili konular

Sedat Peker

Sedat Peker hakkında tutuklama kararı

3 gün önce

hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 26'sı tutuklu 92 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, gönderildiği ağır ceza mahkemesince kabul edildi....Devamını oku
çakarlı araç

İstanbul'da bu yıl 1753 sürücüye çakarlı araç cezası

4 hafta önce

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Ocak ile 20 Eylül arasında çakarlı araç denetiminde 1753 sürücüye cezai işlem uyguladı....Devamını oku