Gündem

Atatürk'e 'şeytan' diyen öğretmen için 6 yıl hapis istendi

4 yıl önce

Atatürk'e 'şeytan' diyen öğretmen için 6 yıl hapis istendi


  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretle suçlanan öğretmen Murat K. hakkında iki suçtan iki yıldan altı aya kadar hapis talebiyle dava açıldı. Malatya’nın Bulgurlu Mahallesi’ndeki Bulgurlu İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği yapan Murat K., sosyal medya hesabından Atatürk için ‘20’nci yüzyılın en büyük şeytanı’ yazmıştı. Öğretmen bu sözler üzerine 8 Ekim’de tutuklanmıştı.

Malatya Savcılığı soruşturmayı tamamladı

İddianamede Murat K.’nın bazı paylaşımların kendisine ait olduğunu kabul ederek Atatürk’e hakaret amacının bulunmadığını söylediği aktarıldı. İddianamede şu ifadeler yer aldı: “Şüphelinin herkese açık ve herkes tarafından görüntülenen sosyal paylaşım sitesinde Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yorumları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, ağır eleştiri sınırlarını aşarak Mustafa Kemal Atatürk’ün onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyuta ulaştığı, yine şüphelinin aynı hesaptan ‘Laikliği 93 yıldır mini etek giyip içki içmek zanneden öküze ülkede olup bitenleri anlatmaya çalışıyoruz. Biz de az manyak değiliz he.’ gibi içerikli paylaşımlarda bulunmak suretiyle halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği, şüphelinin hakkında Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçlarını işlediğine dair kamu davası açılmasını gerektirecek kuvvetli şüphenin oluştuğu delillerle anlaşılmaktadır.” Öğretmen hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlarından altı yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, 5’inci asliye ceza mahkemesi tarafından kabul edildi.  


İlgili konular

plastik

Plastik poşetin yeni yıl ücreti belli oldu

2 yıl önce

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca satış noktalarında plastik poşetlerden alınan ücretler, yeni yılda da 25 kuruş olarak devam edecek....Devamını oku