Politika

Gazeteci Polat: Erdoğan yönetimi Ortodoks Yahudi lobiciyle anlaştı

1 yıl önce

Erdoğan yönetimi Ortodoks Yahudi l

TELE 1 yazarı Yılmaz Polat, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan'ın ‘ Friedlander Consulting Group LLC’ adlı lobi şirketiyle yeni yılın ilk lobi anlaşmasını yaptığını duyurdu.

Polat, taraflar arasında anlaşmanın, şirketin Başkanı Ezra Friedlander ile Mercan arasında 5 Ocak günü imzalandığı bilgisini paylaştı.

 

"Şirketi 2001 yılında New York’ta kuran Ezra Frienlander, ABD’deki ‘Ortodoks Yahudilerin’ önde gelen isimleri arasında yer alıyor." diyen Polat, "Demokratlara yakınlığıyla bilinen şirkete ayda 35 bin dolar ödenecek." açıklamasında bulundu.

 

Polat'ın yazısı şu şekilde devam etti:

 

"Biden Yönetimi ve Kongre nezdinde lobi yapacak olan Friedlander Grubu ile şimdilik 6 ay için sözleşme yapıldı, ancak anlaşma metninde gerekirse uzatılacağı belirtiliyor.

 

Ezra Friedlander Başkan Biden’la


Friedlander kendisini tüm başkanlara eşit mesafede olmakla tanımlıyorsa da Başkan Biden’la Obama döneminden buyana olan yakın ilişkileri öne çıkıyor.

 

Washington Büyükelçisi Mercan’ın, bir süredir ABD’de önde gelen Musevi kuruluş ve isimlerle biraraya gelip yakın ilişki kurmaya çalıştığı görülüyor.

 

Mercan, New York- Brooklyn’da Musevi Kuruluş ‘American Friends of Lubavitch’in düzenlediği dini ‘Hanukkah’ gecesine katıldı, İsrail Büyükelçisi Gilad Erdan ve Yunanistan Büyükelçisi Alexandra Papadopoulou ile mumlar yaktı, Hannukkah’ gecesinde Uluslararası Para Fonu Başkanı (IMF) Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass ile buluştu. Erdoğan ekonomisindeki son çalkantılı durumu ele aldı.

 

Mercan, Amerikan Sefarad Yahudisi Kardeşlik derneğinin New York’taki gala gecesine katıldı, Tel Aviv Üniversitesi Moshe Dayan Merkezi’nden Dr. Nir Boms’la biraraya geldi ve son olarak Dünya Yahudi Kongresi İcra Başkan Yardımcısı Dr. Maram Stern’le görüştü."İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

11 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

11 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku