İnsan Hakları

Gazetecilerin yüzde 73’ü geçim sıkıntısı yaşıyor

1 hafta önce

gazeteci

Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği’nin gazetecilerle gerçekleştirdiği anketten çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Anket, gazetecilerin yüzde 73,5’nin geçim sıkıntısı yaşadığını, buna karşın sevdikleri mesleği değiştirmek istemediğini gösterdi.

 

Gazetecilerin yüzde 85’i işsiz kalma korkusu yaşadığı ve aynı oranda otosansür uygulama ihtiyacı hissettiği ortaya çıktı.

 

İzmir merkezli Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında, mesleğin bugünü ve geleceğiyle ilgili önemli veriler sunan bir anket düzenledi. Araştırma anketine, muhabir, genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, sayfa sekreteri, basın danışmanı, kameraman, editör, haber müdürü gibi farklı alanlarda görev yapan ve fiilen çalışan Ege Bölgesi'nden gazeteciler katıldı. Anket; medya çalışanlarının mesleki kariyer beklentilerini, mesleki okuma alışkanlıklarını, ekonomik koşullarını, siyaset kurumunun mesleğe etkilerini, mesleki örgütlülüklerini, mesleki gelişim imkanlarını ve bunun önemini tespit etmeye olanak sağladı.

 

Ankete katılanların yüzde 43,4'ü kendi çalıştığı gazete haricinde günlük olarak satın alıp okuduğu gazete sayısının sıfır olduğunu söylerken; yüzde 20.5'i günlük 1 gazete, yüzde 19,3'ü günlük 2 gazete, yüzde 16,9'u günlük 3 ve üzeri gazete satın alıp okuduğunu belirtti.

 

Günlük matbu gazete ile aylık dergilerin yanı sıra yayınların sosyal medyadan takibi sorulduğunda önemli bir fark ortaya çıktı. “Sosyal medyadan kaç tane gazete, televizyon, dergi takip ediyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 73,5'i 7 ve üzeri, yüzde 17'si 4-6, yüzde 8,4'ü 1-3, yüzde 1,2'si ise “Sıfır” yanıtını verdi. Bu soruya verilen yanıtlar özellikle pandemiyle birlikte büyük oranda artan dijitalleşmenin medya çalışanlarına yansımasını da göstermiş oldu.

 

Ayrıca görsel yayınların takibi konusunda katılımcıların yüzde 60,2'si sosyal medyayı, yüzde 31,3'ü online platformları, yüzde 8,4'ü de televizyonları tercih ettiğini söyledi.

 

Ankete katılan medya çalışanlarının mesleğin geleceği hakkındaki düşüncelerinde ise dengeli bir dağılım ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 27,7'si umutlu, yüzde 9,6'sı iyimser, yüzde 15,7'si kararsız olduğunu kaydederken, yüzde 24'ü karamsar, yüzde 22,9'u ise çok karamsar olduğunu vurguladı.

 

Medya çalışanlarının yüzde 60,2'si bazen işsiz kalma korkusu yaşarken, yüzde 25,3'ü sık sık, yüzde 14,5'i hiçbir zaman korku yaşamadığını söyledi.

 

Meslekten emekli olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 53 “Evet”, yüzde 47 “Hayır” olarak ankete yansıdı. Bu iki soruya verilen yanıtın nedenlerinde ise katılımcıların yüzde 47'si sektörel, yüzde 22,9'u ekonomik, yüzde 20,5'i politik, yüzde 9,6'sı da kişisel nedenleri öne aldıklarını belirtti.

 

Ankette dikkat verilerden biri, “Sadece mesleğinizden elde ettiğiniz gelirle geçinebiliyor musunuz” ve “Meslek değiştirmeyi düşünüyor musunuz” sorularına verilen yanıtlarla ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 73,5'i maaşlarıyla geçinemediklerini ifade etti. Bu sonuca rağmen anket katılımcısı medya çalışanlarının yüzde 70'i mesleği değiştirmeyi düşünmediğini, yüzde 73,5’i ise tekrar seçim yapma şansı olsa yine aynı mesleği tercih edeceğini söyledi.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan Arnavut gazeteciye: `Bizi ters köşe mi yapmak istiyorsun?" dedi

4 gün önce

Arnavut gazetecinin "Arnavutluk'a yaptığınız yatırımlardan kazancınız olur mu?" sorusuna Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan enteresan tepki verdi....Devamını oku
gazeteci

488 gazeteci hapiste, 46 gazeteci öldürüldü

1 ay önce

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, dünyadaki basın özgürlüğüne ilişkin 2021 yılı raporunu paylaştı....Devamını oku