İnsan Hakları

Gergerlioğlu, 7 aylık hamile tutuklu Arzu Nur Özkan’ın sesi oldu

1 yıl önce

arzunurozkan

Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nde 4,5 aydır tutuklu bulunan 7 aylık hamile Arzu Nur Kılıç Özkan’ın cezaevinde yaşadığı işkenceye dönen sıkıntılarını eski bir mahpus olan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu duyurdu.

Gergerlioğlu hamile tutukluya yaşatılanların utanç verici olduğunu belirtti.

 

Cezaevlerinde çok büyük sorunlar yaşandığını hukuksuzluk sonucu girdiği cezaevinde bizzat gördüğünü kaydeden Gergerlioğlu, ‘‘96 gün cezaevinde bir mahpus olarak cezaevlerinde yaşananları yakınen gördüm. Türkiye cezaevlerinde çok büyük hak ihlallerinin, hukuksuzlukların olduğunu canlı yaşayarak bir mahpus olarak da gördüm. Daha önce de bir milletvekili olarak cezaevi ihlallerini dile getiriyordum. Şimdi artık bir farkım var. Bundan sonra eski bir mahpus ve milletvekili olarak cezaevi ihlallerinin sonuna kadar peşinde olacağım.’’ dedi.

 

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nden kendisine bir mektup gönderen 7 aylık hamile tutuklu Arzu Nur Kılıç Özkan’ın işkenceye dönen cezaevi hayatını kamuoyuyla paylaştı.

 

Gergerlioğlu, Arzu Nur Kılıç Özkan’ın mektubunda yazdıklarını tamamını şöyle okudu:

 

‘‘Arzu Nur Özkan ve eşi mahpus. Arzu Nur Özkan şu an Kayseri Bünyan Cezaevi’nde. Oldukça zor durumda. Hamileliğini ikinci ayında cezaevine girmiş halen Kayseri Bünyan Cezaevi’nde. Cezaevinde çok büyük sıkıntılar yaşayan Arzu Nur Özkan bana bir mektup göndermiş. Bu mektubu size okumak istiyorum. Mektup sabah yeni elime geçti.

 

Diyor ki; Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu Not: 7 aylık hamileyim. Mağduriyetlerimin dikkate alınarak okunmasını istiyorum. Ben Arzu Nur Kılıç Özkan. Şu an Kayseri Kadın Kapalı C.İ.K.’da tutuklu olarak bulunuyorum. Aynı zamanda 28 haftalık hamileyim. Kolej öğretmeni ve Bank Asya’da hesabı olmasından dolayı tutuklandığını belirtmiş.

 

Mektubunda Arzu Nur Özkan şöyle devam etmiş;

 

2 aylık hamileyken tutuklandım. 5 aydır tutukluyum. İlk bir ay Edirne Cezaevinde kaldım. Cezaevi çok eski ve çok soğuktu.

 

‘‘BÖCEKLER VE FARELERLE 1 AY CEZAEVİNDE KALDIM’’

 

Böcekler ve farelerle 1 ay cezaevinde kaldım. Cezaevinde hiç yemek yiyemedim. 2 defa düşük riski yaşadım. Bununla ilgili iğne vuruldum. Tutuklanmadan önce ilk 1 ay düşük riskinden dolayı ilaç kullanmıştım. Zaten sıkıntılı bir gebeliğim vardı. Tutuklanınca çok sıkıntıya girdim.

 

‘‘16 SAAT KELEPÇELİ OLARAK KAYSERİ BÜNYAN CEZAEVİ’NE GETİRİLDİM’’

 

Daha sonra mahkeme günüm zorunlu sevk edildim. 16 saat kelepçeli olarak Kayseri Bünyan Cezaevi’ne getirildim. Yol boyunca sürekli istifra ettim ve istifra ederken bile kelepçem açılmadı. Zaten sağlık durumum iyi değilken daha da kötüleştim.

 

Kayseri Cezaevi’nde karantina nedeni ile geçici bir revir koğuşuna koyuldum. Karantina bitmesine yakın tam toparlarken zorunlu hastaneye götürüldüm. Sonrasında tekrar karantinaya bu sefer hücreye konuldum. Sürekli baş dönmesi ve bulantı yaşadığım için yalnız kalmak istemiyordum.

 

‘‘SON GÜN AĞLAMAKTAN KONUŞAMAZ DURUMDAYDIM’’

 

Çünkü istifra sonucu sürekli bayılıyordum. Israrlarıma rağmen 4 gün hücrede kaldım. Kaldığım süre boyunca sürekli ağladım ve rahatsızlandım. Son gün ağlamaktan konuşamaz durumdaydım. Daha sonra hücreden biraz büyük SEGBİS odasında yerde 15 gün kaldım.

 

‘‘ERKEK TUVALETİNİN (PİSUAR) OLDUĞU YERDE 15 GÜN YERDE YATTIM’’

 

Yemek dahil tüm işlerimi yatağımın üzerinde yapmak zorunda kaldım. Bulunduğum yerde duş yoktu ve erkek tuvaleti vardı (pisuar). Pisuardan gelen kötü kokuya ve pencereden gelen memurların sigara kokusuna maruz kalarak 15 gün yerde yatarak geçirdim.

 

Tabi bu süre zarfında yemek yiyemedim. Sadece peynir, ekmek ve yoğurt ile idare ettim. Fiziksel ve psikolojik olarak mahvoldum. Kokudan dolayı bunlar bile vücudumda kalmadı. Sürekli istifra ettim. Verdiğim dilekçelere rağmen bu yerden çıkarılmadım. 1 ay karantinada kaldım.

 

‘‘8 KİŞİLİK KOĞUŞTA 16 KİŞİ KALIYORUZ‘‘

 

Daha sonra normalde 8 kişilik olan ama şu an 16 kişinin kaldığı küçük bir koğuşa geçirildim. 2 kişi yerde yatıyor. Sürekli tansiyon ve nefes darlığı problemi yaşadım. Hamile olduğum için ilaç da kullanamadım. Ayrıca çok ciddi uyku problemleri yaşadım.

 

‘‘HASTANEDE ZAMANI GEÇTİĞİ İÇİN BİRÇOK TESTİ YAPTIRAMADIM’’

 

Kovid nedeniyle karantinaya tekrar girmemek için hastaneye gidemedim. Çünkü yaşadıklarımı tekrar yaşamak istemedim. Hamile olduğum için normal kontrollerimi bile yaptıramadım. Ama artık bebeğimin sağlığı hakkında bilgi almak ve cinsiyetini öğrenmek için 6 aylık hamileyken hastaneye gitmek ve karantinaya girmek zorunda kaldım. Hastanede zamanı geçtiği için birçok testi yaptıramadım. Ve yaptırdığım testler hakkında da bilgi alamadım. 1 aydır karantinadayım ve çok sıkıntı yaşadım. Bulunduğum yer revir odası ve havalandırması yok.

 

‘‘BEBEĞİMİN SAĞLIĞI KONUSUNDA ENDİŞELİYİM’’

 

Şu an 12 kişi kalıyoruz, 4 kişi yerde yatıyor. Her gece rahatsızlanıyorum. Nefes darlığı ve tansiyon problemi yaşıyorum. 2 defa acile gitmek zorunda kaldım. 21 tansiyon ve oksijen azlığından acillik oldum. Bebeğimin sağlığı konusunda endişeliyim.

 

Hastaneye götürüldüğümde sürekli farklı bir doktora götürülüyorum ve doktorlardan bilgi almam engelleniyor. En son bebeğimin suyunun az olduğu söylendi ve bununla ilgili bir işlem yapılmadı. Yaşadığım sıkıntılara çözüm bulunmuyor. Artık dayanamıyorum.

 

‘‘CEZAEVİNDE DOĞUM YAPMAK İSTEMİYORUM’’

 

Sağlık durumum gitgide kötüleşiyor. Cezaevinde doğum yapmak istemiyorum. Ayrıca eşim de Çorum’da tutuklu, ailem de Bursa’da yaşıyor. Ziyaretime her zaman gelemiyorlar ve ihtiyaçlarım karşılanmıyor. Cezaevinde normal bir insan bile yaşamakta zorlanırken ben hamile olarak çok ciddi problemler yaşıyorum. Sağlığımı ve bebeğimi kaybetmek istemiyorum. Şu an dosyam Bursa idare mahkemesinde, Bursa istinafında. Sizden talebim zorlu geçen hamilelik sürecimin göz önünde bulundurularak mağduriyetimin gerekli yerlere bildirilmesi ve tutukluluk halimin kaldırılmasına yönelik yardımlarınızı istiyorum. Bununla ilgili desteklerinizi ve cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.’’

 

‘‘HAMİLE BİR KADINA YAPILANLAR UTANÇ VERİCİDİR’’

 

Mektubu kamuoyuyla paylaşan tutuksuz yargılanabilecek hamile bir kadına yapılanların utanç verici olduğunu söyleyen Ömer Faruk Gergerlioğlu şunları söyledi:

 

‘‘Değerli arkadaşlar bunlar utanç verici hadiselerdir. Gerçekten utanç vericidir. Bu kadın mahkûm da değildir tutukludur. Tutuksuz yargılanabilecekken 6 aylık hamile bir kadın içeride işkence çekmektedir. Şu mektubu dinlediniz, hangi birinizin vicdani buna el verir. El insaf diyorum. Ben bir doktorum, bu kadın içeride her an bebeğini kaybedebilir. Daha önce de böyle durumları takip ettim. Cezaevlerinde en az 4 bebeğin anne karnından düşük nedeniyle hayatını kaybettiğini biliyorum. Daha bilmediğimiz çok vaka vardır ama sanki bu örnekteki gibi bir vaka daha vuku bulacak. Bu insanlar tutuksuz yargılanabilir bu insafsızlığı vicdansızlığı yapmayın diyorum yargı mercilerine, mahkemelere. Mahkumlara uygulanan infaz ertelemelerin tutuklulara da verilmesi gerekiyor. Suçu sabit olanlara 1,5 yıl erteleme verilirken daha suçu sabit olmamış tutukluya hiçbir hak verilmiyor. Bu hak ihlalleri kabul edilecek şeyler değil, biz bu sesleri duyurmaya devam edeceğiz.’’

 

 
İlgili konular

ankara barosu

Ankara Barosu'nun gizlediği işkence raporu küfür, darp, cinsel işkence dolu

6 ay önce

HDP'li milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara Barosu’nun 15 gündür yayınlamamakta ısrar ettiği işkence raporunu okuduğunu söyledi....Devamını oku
fatmayurt

64 yaşındaki hasta tutuklu Fatma Yurt bir aydır emekleyerek yürüyor

1 yıl önce

Astım bronşit, ülseratif kolit, bel ve boyun fıtığı hastası olan Fatma Yurt bel fıtığı nedeniyle hapiste yatalak hale geldi....Devamını oku