İnsan Hakları

Gergerlioğlu: Suçluluk psikolojisiyle mi bu fotoğrafa bakmıyorsunuz?

2 yıl önce

gergerlioğlu

15 Temmuz’dan sonra KHK ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndaki görevinden ihraç edilen Yusuf Bilge Tunç, Ankara’da 6 Ağustos 2019’da siyah transporterla kaçırıldı. Yusuf Bilge Tunç'tan yaklaşık 500 gündür haber alınamıyor.

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Genel Kurul’da Yusuf Bilge Tunç’un fotoğrafını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a gösterdi. Gergerlioğlu; “500 gündür kaçırılmış olan Yusuf Bilge Tunç’un fotoğrafına bir suçluluk psikolojisiyle mi bakmıyorsunuz?” diye tepki gösterdi.

 

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, yaklaşık 500 gündür kendisinden haber alınamayan Yusuf Bilge Tunç’u Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

 

Gergerlioğlu TBMM Genel Kurul’da şu ifadeleri kullandı:

 

“Sayın Fuat Oktay, niye inkar ediyorsunuz? Öldürülen Kürtleri, binlerce fail-i meçhulleri vekillerimiz bugün size sordu. Niye bunlara cevap vermiyorsunuz? Kaçırılan işkence edilen yüzlerce insanı sorduk “MİT yasasında böyle bir suç yok” dediniz; iyi de biz size yasalara uyun diyoruz. Hukuka anayasaya uyun diyoruz. Bakın size şu fotoğrafını gösterdiğim Sayın Fuat Oktay, bakınız 500 gündür kaçırılmış olan Yusuf Bilge Tunç’un fotoğrafını gösteriyorum; niye bakmıyorsunuz? Bir suçluluk psikolojisiyle mi bakmıyorsunuz? 500 gündür Türkiye Cumhuriyeti devletinde bir insan kaçırılmış niye bu insan hakkında bir bilgi verilmiyor? Böyle bir skandal olamaz! Niye insanlar susuyor buna? Geçen sorduğumda bu sorunun yanıtı için polemiğe sığınmıştınız”

 

 

 

 İlgili konular

Akrep Nalan

5 Mart gün özeti

1 yıl önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
KHK

İktidarın zulmüne uğrayan KHK’lı hakim ve savcılara bir darbe de CHP’den

1 yıl önce

HSK, KHK’lı 8 hakim ve savcının itirazlarını oybirliği ile reddederken, karara CHP’li ve İyi Partili üyelerin de destek vermesi dikkat çekti....Devamını oku