Teknoloji

Google, konum isteyen uygulamalara sınırlama getiriyor

2 yıl önce

Google, konum isteyen uygulamalara sınırlama getiriyor


Google Play Store’da bulunan birçok uygulama, gerek duyulmamasına rağmen kullanıcılardan konum erişimi istiyor. Bu durumu gizlilik adına hoş karşılamayan Google, geliştiricilere bazı sınırlamalar getiriyor. Artık geliştiricilerin konum takibi almadan Google’dan onay alması gerekecek.
 
Bazı akıllı telefon uygulamaları kullanıcılardan sürekli olarak konum bilgisi alıyor. Arka planda çalışırken kullanıcının telefonunun pil ömründen çalması gibi kötü yönlere sahip bu uygulamalar, Android 10 kullanıcıları tarafından sınırlandırılabiliyor.
 
Ayrıca bu sene kullanıma açılacak olan Android 11’in bu konum erişimini bir seferliğe indirmesi bekleniyor. Ancak bu sorunun sadece üst sürüm Android kullanıcıları için değil, genel anlamda akıllı telefon kullanıcıları için çözülmesi gerekiyor.
 
Webtekno'nun haberine göre Google, Play Store politikasına bir değişiklik getirerek konum erişimlerini kontrol altına almayı planlıyor. Bu değişiklik, Android 10’dan daha eski sürümler kullanan kullanıcılar için gerçekleştiriliyor. Yeni kurallarla birlikte artık geliştiriciler, uygulamalarına konum erişim gereği koymadan önce onay almak zorunda olacak.
 
Konuya ilişkin Google'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
 
"Arka planda konum takibi yapan uygulamaları incelediğimizde çoğu uygulamanın buna ihtiyacı olmadığının farkına vardık. Bu uygulamaların büyük çoğunluğu, sadece kullanıcı uygulamayı kullandığı zaman konum takibi yaparak aynı işlevleri yerine getirebilecek durumdaydı. Kullanıcıların konum bilgilerini ne zaman paylaşacaklarını seçmelerini kolaylaştırmak istiyoruz. Uygulamalar gerek duymadıkları halde kullanıcılardan konum bilgisi almamalı."

 

Uygulama geliştiricileri, ancak bizzat Google’dan onay alarak bu özelliği uygulamalarına ekleyebilecek.
 
Google'ın bu kararı nisan ayında yürürlüğe girecek. Yeni uygulamalara yaptırım uygulanmaya 3 Ağustos tarihinde, eski uygulamaların denetlenip gerekirse platformdan kaldırılmasına ise 2 Kasım tarihinde başlanacak.


İlgili konular

CEZA

Emniyetten 173 bin 500 TL ceza 

11 ay önce

İstanbul genelinde gerçekleştirilen 'Yeditepe Huzur' uygulamasında toplamda 173 bin 500 Türk Lirası trafik cezası kesildi....Devamını oku
İŞKUR

Ödenek mi bitti? İŞKUR'un iş gücü destek programları askıya alındı

1 yıl önce

İstihdamı artırmak ve işsizlerin mesleki deneyim kazanmaları için İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kursları durduruldu....Devamını oku