Teknoloji

Google'a 177 milyon dolarlık ceza

4 gün önce

Google

Güney Kore, bir ay içinde Google'a ikinci kez yaptırım uyguladı. Güney Kore'nin rekabet kurumu, Google'a Android işletim sisteminin özelleştirilmesini engellemekten 177 milyon dolar ceza verdi.

Güney Kore'nin rekabet kurumu, Alphabet'e bağlı olan Google'ın Android işletim sisteminin (OS) özelleştirilmiş versiyonunu engellemesi sebebiyle ABD'li şirkete 207 milyar won (176.64 milyon dolar) ceza verdi. Bu cezai yaptırım, Google'nin bir aydan az bir zaman içinde maruz kaldığı ikinci yaptırım oldu.

 

Korea Fair Trade Commission (KFTC) bu sabah yaptığı açıklamada, cihaz üreticileriyle yapılan anlaşma koşullarının Google'ın piyasadaki baskın pozisyonunu kötüye kullanması anlamına geldiğini ve bunun da mobil işletim sistemi pazarındaki rekabeti kısıtladığını belirtti.

 

Google ise temyize gitmeyi planladığını belirterek, bu cezanın Android'in diğer programlarla uyumluluğu ile sağlanan faydaları hiçe saydığını ve kullanıcıların faydalandıkları avantajları zayıflattığını açıkladı.

 

"GOOGLE KARŞITI YASA"

 

Google'a verilen ceza, Güney Kore'nin "Google karşıtı yasa" olarak da adlandırılan Telekomünikasyon İşletme Yasası'nda, yaptığı değişikliklerin yürürlüğe girdiği gün açıklandı.

 

Bu yasada yapılan son değişikliklerle Google gibi online uygulama mağazası işletmecileri artık yazılım geliştirileri kendi ücretli sistemlerini kullanmaları konusunda zorlayamayacak. Önceki uygulama nedeniyle bağımsız yazılım geliştiriciler pratikte uygulama içi satışlardan komisyon kesemiyorlardı.İlgili konular

google

Fransa’dan Google’a 500 milyon euro ceza

2 ay önce

Fransa'da Rekabet Kurulu, ABD'li teknoloji devi Google'a telif hakları nedeniyle 500 milyon euro ceza uygulanmasına karar verdi....Devamını oku
gemi

Türkiye'nin ilk doğalgaz depolama gemisi Ertuğrul Gazi, Hatay'da

4 ay önce

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türk Denizcilik Sicili'ne kayıtlı ilk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi Ertuğrul Gazi'nin Türkiye'ye ulaştığını bildirdi....Devamını oku