Gündem

Yandaş medya gergin: Güldür Güldür algı operasyonu yapıyor!

3 yıl önce

Yandaş medya gergin: Güldür Güldür algı operasyonu yapıyor!


Sabah ve Takvim gazeteleri ile A Haber televizyonu, Show TV’de yayınlanan Güldür Güldür Show’da yapılan medya skecini ‘algı operasyonu’ olarak haberleştirdi.

 

Güldür Güldür Show’un 192’nci bölümündeki ‘Pozitif Toplantı’ isimli skeçte, bir gazetenin yazıişleri toplantısı konu ediliyor. Skeçte müdür, ‘patrona yaranmak için’ gazetenin editörlerinden haber başlıklarını yumuşatmalarını ve negatif haberleri pozitifleştirmelerini istiyor. Bunun sebebi ise müdüre ‘yukarı’lardan gelen direktif.

Gelen telefon üzerine haberleri daha pozitif hale getirmesi istenen ekip; işsizlik, ekmeğe zam çiftçinin elinde kalan limonlar, obezitedeki artış,küresel ısınma ve mülteci akını gibi birçok sorunu manşetlerde birkaç kelime oyunuyla ‘pozitif hale’ getiriyor.  

İktidara yakın medyada yer alan ve alamayan haberlerin tartışma konusu olduğu bir ortamda yayınlanan program, sosyal medyada günün konusu oldu. ‘İktidarın kontrolü altındaki’ Türk medyasını ‘gerçeğe yakın’ bir şekilde ‘taklit ettiği’ yorumları yapıldı.

İktidara yakın Turkuvaz Medya Grubu’na ait medya ise, programın seçim öncesi yayınlanmasıyla ‘algı operasyonu’ yapıldığını savundu. Yayınlanan haberlerde skeçteki bazı oyuncuların daha önceki siyasi tutumlarına ‘Biz size Gezi’den tanıyoruz’, gibi ifadelerle dikkat çekilirken “Seçime bir haftadan az bir süre kala toplum mühendisleri yine devrede!” ifadeleri kullanıldı.

hhhhhhhertgetertwetİlgili konular

erdoğan

Son üç yılda kapalı kapılar ardında 143 milyar liralık ihale

6 ay önce

AKP'nin istediği ihaleyi istediği müteahhide verme aracı olarak kullandığı 21/b pazarlık usulünün ortaya çıkan faturasına göre, son 3 yılda 75 şirket toplam 201 milyar lira büyüklüğünde kamu ihalesi aldı....Devamını oku
destici

Destici de "artık yeter" dedi: İktidar akaryakıtta vergiden vazgeçsin

6 ay önce

BBP lideri Mustafa Destici, partisinin Ankara’daki bir otelde düzenlenen ‘Genişletilmiş Divan Toplantısı’ndan sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu....Devamını oku