Politika

Güney Kıbrıs'tan Türkiye'ye: Orası bizim egemenlik alanımız

6 ay önce

doğal gaz

Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında Yunanistan'ın da dahil olduğu Doğu Akdeniz gerginliği devam ediyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, ExxonMobil-Katar Petrolleri Ortaklığına doğal gaz arama ruhsatı vermesini kınayan Türkiye'ye "Orası bizim egemenlik alanımız. Hidrokarbon çalışmaları kararlılıkla sürdürülecek" yanıtını verdi.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Exxon Mobil ve Qatar Petroleum’a Akdeniz’de arama ruhsatı vermesi iki ülke arasında yeni bir gerginliğe neden oldu. Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye’nin Kıbrıs’ın kıta sahanlığını ihlal ettiğini iddia ederek, bunun kendi egemenlik hakları dahilinde olduğunu öne sürdü.

 

Türkiye ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni iki şirkete ruhsat vererek Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal etmekle suçladı ve kendi yetki alanında izinsiz arama yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Exxon Mobil ve Qatar Petroleum’a, adanın güneybatısında yer alan Kıbrıs’ın ilan edilen münhasır ekonomik bölgesinin (EEZ) bir bölümünde hidrokarbon araması için lisans vereceğini söyledi.

 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, bu hareketin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirtilmişti.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Dışişleri Bakanlığı “Türkiye, asılsız iddialarda bulunarak ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını tam olarak destekleyen konumunu göz ardı ederek, bir kez daha kasıtlı olarak uluslararası hukuka uymakta başarısız oluyor” ifadelerini kullandı. Güney Kıbrıs yönetimi bu bölgenin kendi kıta sahanlığına dahil olduğunu öne sürüyor.İlgili konular

rutte

Başbakan Rutte: Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna) kilit rol oynuyor

3 ay önce

Hollanda Başbakanı Rutte, 'Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna müzakereleri) kilit rol oynuyor' diye konuştu....Devamını oku