Yaşam

Haber sitelerine ceza ve yaptırımlar yolda

1 yıl önce

site

Ekim sonu Meclis’e gelmesi planlanan “Sosyal medya” yasa çalışmasının 3 ayaktan oluşacağı öğrenilirken, yasada internet medyasına da düzenleme yapılması öngörülüyor.

Düzenlemeyle haber sitelerine muhtemel ceza ve yaptırımlar getirilmesi bekleniyor.

 

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış'ın haberine göre, sosyal medya çalışması ile ilgili düzenlenen son toplantıya Ulaştırma ve Adalet bakanlıkları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, RTÜK yetkilileri ve AKP'li kurmaylar katılırken, öncelikle, sosyal medya paylaşımının organize ya da kasıtlı olup olmadığı belirlenecek.

 

İnternet medyasına künye ibraz etmek, adres bildirmek zorunlu olacak. Künyede alınan fonlar da bildirilecek. Haber siteleri basın kanununa tabi olacak. 'Yalan haber' yayanlara para cezaları verilmesi ve mevcut cezaların arttırılması görüşünün ağırlık kazandığı belirtiliyor. 'Yalan haber' yaydığı belirtilen haber sitelerine, ceza ve yaptırımlar, basın yayın organlarına benzer şekilde uygulanabilecek.


Sosyal medya uygulamalarından Türk yetkililerin Türkiye’deki ofislerde bulundurulması istenecek. Kaynaklar, “Türk yetkili bulunması önemli, çünkü daha kolay irtibat kurulabilir” ifadesini kullandı.İlgili konular

AKP Konya Gençlik Kolları

AKP Konya'da istifa

8 ay önce

Geçtiğimiz yıl şubat ayında göreve gelen AKP Konya Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Selman Avcı görevinden istifa ettiğini açıkladı....Devamını oku
Kırmızı Oda

8 Şubat gün özeti

9 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku