Yazarlar

Hafter, Libya-Cezayir sınırını niçin şimdi kapattı?

1 ay önce

Dalia Ziada

Türkiye’nin Libya’da, çoğu 2020’de Suriye’den getirilen 15 bin kadar paralı askeri var.

Dalia Ziada

 

Libya Ulusal Ordusu, geçtiğimiz Pazar günü 20 Haziran sabahı, askeri birliklerinin, Libya-Cezayir sınırını askeri bölge haline getirip geçişleri engellemek üzere güney-batıya doğru harekete geçtiğini duyurdu.

 

Libya Ulusal Ordusu’nun tek taraflı bu hareketine ilk tepki Trablus Cumhurbaşkanlığı’ndan resmi bir açıklamayla geldi. Açıklama, askeri birliklerin, kimin komutasında olursa olsun, Trablus Merkez Ordu Komutanlığı’ndan direk emir olmadan harekete geçmesini yasaklıyordu. Resmi açıklama, askeri birliklerin bir yere yerleşmesi yada harekete geçmesi ancak eskiden beri uygulanagelen kurallarla ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı’nın emri ile olacağını bildiriyordu.

 

Libya Ulusal Ordusu’nun komutanı bilindiği gibi Halife Hafter. Doğu Libya’daki Bingazi’yi merkez edinmiş durumda. Hafter, öteden beri Fransa ve Rusya’nın desteğini alıyor. Emri altında bir çok eski Libya Ordusu komutanları bulunmakta. Bunların yanında Afrikalı paralı askerler ve Rus Fagner’e bağlı askeri güçler de bulunmakta. Hafter, Geçtiğimiz Ocak ayında seçilen Ulusal Birlik Hükümeti’ni destekliyor olmasına rağmen emrindeki Libya Ulusal Ordusu, Ulusal Birlik Hükümeti emrindeki Libya Merkezi Ordu Komutanlığı’na bağlı askerlerin düzenledikleri operasyonlara katılmıyor.

 

Ulusal Birlik Hükümeti komutasındaki Trablus merkezli ordu, Libya’nın resmi ordusu olarak Kabul ediliyor. Bu ordu, Türklerin, önceki Libya hükümeti olan Milli Vifak Hükümeti’ne yardımıyla Libya’nın batısında bulunan orta yaşlardaki subayların ve önceki hükümetin emrindeki silahlı milislerin katılımıyla kurulmuş yeni bir ordu. Türk Silahlı Kuvvetleri, 2019 Aralık ayında imzalanan ve 2021’de de Milli Birlik Hükümeti tarafından onaylanan askeri anlaşma gereği, önceki Libya Milli Vifak Hükümetine, ordusu’nu kurmada, eğitiminde, donanımında, askeri techizat sağlama ve askeri deneyim paylaşımında destek vermişti. Milli Birlik Hükümeti askeri birlikleri, Trablus’ta bulunan Türk askerleriyle beraber çalışıyor. Direk Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın gözetiminde toplam iki bin askeri bulunmakta. Buna ek olarak Türkiye’nin Libya’da, çoğu 2020’de Suriye’den getirilen 15 bin kadar paralı askeri var.

 

Hulusi Akar, 13 Haziran 2021’de Trablus’taki askeri birliklerini ziyaret etti. Akar, Libya Ulusal Ordusu ve komutanı Hafter hakkında çok sert açıklamalarda bulundu. ‘‘Hafter, Libya’nın önündeki en büyük engel’’ dedi. Akar, Libya Ulusal Ordusu’nu, Terhune ve diğer şehirlerde katliam yapmakla suçladı. Bu açıklamalar, beklendiği üzere Libya Ulusal Ordusu’nu ve Bingazi’deki yetkilileri kızdırdı. Akar’ın bu ziyaretini Libya’ya hakaret olarak nitelendirdiler. Libya Ulusal Ordusu sözcüsü, Hulusi Akar’ın özel uçağında Libya’ya kanun dışı silahlar getirdiğini iddia etti. Libya Hükümet Sözcüsü, Türkiye’yi, Libya’nın istikrarını bozmakla ve önümüzdeki Aralık ayında yapılacak seçimleri akamete uğratmakla suçladı.

 

Bazı yorumcular, Libya Ulusal Ordusu’nun Libya-Cezayir sınırına süpriz bir şekilde konuşlanmasını, Hafter komutasındaki birliklerin, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un geçen hafta El-Cezira kanalındaki açıklamalarına tepki olarak yorumladılar. Tebbun konuşmasında ‘‘Trablus, Cezair için kırmızı çizgidir’’ dedi. 2019’da Libya Başkenti’nin, Hafter’in eline geçmemesi için ‘‘müdahaleye hazırız’’ demişti. Ancak gerçek şu ki, Libya Ulusal Ordusu, Tebbun’un açıklamalarının yayınlanmasından çok önce güney-batıya askerlerini yerleştirmeye çoktan başlamıştı. Libya Ulusal Ordusu sözcüsü, askeri birliklerinin, güney-batıya Cezayir ve Çad’dan sızan teröristlerle savaşmada ciddi olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz haftalarda Hafter, askeri birliklerini yerleştirmek için güney bölgesi yöneticileriyle bir çok görüşmeler gerçekleştirmişti.

 

Hafter’in, Cezayir-Libya sınırını özellikle bu vakitte kapatması, hedefin Cezayir değil Libya’nın kendisi olduğunu gösteriyor. Hafter, Libya Milli Vifak Hükümeti’ne, Türkiye’ye ve 23 Haziran 2021’de Berlin’de yapılacak Libya Konferansı’na katılacak diğer bölgesel ve uluslararası oyunculara ‘‘Libya Ulusal Ordusu’nu, Libya’nın geleceği konusunda alacağınız kararlarda bir kaç ay önce Cenevre’de olduğu gibi görmemezlikten gelmeye yada kenara itmeye kalkmayın!’’ mesajını vermek istiyor.İlgili konular

libya

Libya Temsilciler Meclisi ve Yüksek Seçim Komisyonu, Roma'da toplandı

5 saat önce

Libya Temsilciler Meclisi ve Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu heyetleri, 24 Aralık'taki başkanlık ve parlamento seçimlerinin yasal çerçevesini belirlemek üzere İtalya’nın başkenti Roma'da toplandı....Devamını oku
Gannuşi

Gannuşi: Türkiye sokağa çıkma konusunda örnek oldu

1 gün önce

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, TRT Arapça kanalına açıklamalarda bulundu....Devamını oku