İnsan Hakları

Hak İnisiyatifi: Kasım ayında cezaevlerindeki çocuk sayısı 780'e ulaştı

11 ay önce

Hak İnisiyatifi: Kasım ayında cezaevlerindeki çocuk sayısı 780'e ulaştı


İnisiyatif'in yaptığı açıklama, 'Çocukların yeri evleridir, cezaevi değildir' başlığını taşıyor
 
Hak İnisiyatifi, Türkiye cezaevlerinde bebekleriyle beraber tutuklu olan kadınların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekerek, mevzuatta yer alan infaz erteleme hükümlerinin uygulamasının önündeki keyfiliğin son bulmasını istedi. 
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Hak İnisiyatifi, Türkiye cezaevlerinde bebekleriyle beraber tutuklu olan kadınların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin 'Çocukların yeri evleridir, cezaevi değildir' başlıklı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla resmi olmayan rakamlara göre cezaevlerindeki çocuk sayısının 780’e ulaştığı yer aldı.  
 
0-6 yaş arasında anneleriyle tutulan çocuklar için bulundukları ortamın yeterli olmadığını ve koşulların da uluslararası standartlara uygun olmadığı belirtilerek, '5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da yer alan “Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 6 ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır” ifadesi hatırlatıldı. Yasaların istisnasız herkese uygulanmasının hukukun en temel ilkelerinden biri olduğu ifade edilen açıklamada, “Ancak bu prensibin cezaevlerindeki bazı anneler ve bebekleri için keyfi bir şekilde uygulanmadığı görülmektedir. Aynı şekilde uluslararası hukukun gereklilikleri de, bu uygulama ile ihlal edilmiş olmaktadır” ifadesi yer aldı. 


İlgili konular