Yazarlar

Halkbank Davası’nda neler oluyor?

2 yıl önce

vefa meriç

İran asıllı Reza Zarrab’ın Türkiye’de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde kurduğu rüşvet ve yolsuzluk çarkı 17/25 Aralık 2013 soruşturma dosyalarında ayan beyan ortaya dökülmüştü.

Büyük bir ahtapotun devleti nasıl sardığını ve bir grup mutlu azınlığını şahsi menfaati uğruna Hazine’yi nasıl soyup soğana çevirdiğini gösteren yüzlerce delil ve ses kaydına rağmen ne dört bakan (Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar) ne de Erdoğan ailesinden birileri tevkif edilmişti.

 

HANİ O PARALAR HAKAN ŞÜKÜR’E AİTTİ


Mahkemelere talimat veren Erdoğan, savcıları ve polisleri hapse attırmıştı. Hırsız ve rüşvetçi Zarrab iki ay bile hapiste kalmadan tahliye edilmişti.

 

Hakan Şükür’e ait olduğu iddia edilen bavul dolusu paralar da adli emanetten kanuni faizi ile birlikte Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan tarafından teslim alınmıştı. Zarrab da almıştı 5 milyon dolarını.

 

Güya Hakan Şükür’ün o paralarını Hizmet Hareketi’ne mensup polisler tuzak kurmak için yerleştirmişti ayakkabı kutularına, çelik kasalara. Herkes kendi isminden emin olduğu kadar emindi asrın yolsuzluğuna suçüstü yapıldığını.

 

Amma velâkin gören de bilen de iktidar nimetlerinden mahrum kalmamak için bütün değerlerini, haysiyetini bozuk para gibi harcadı. İnkâr etti yolsuzluğu.

 

AMERİKA’DA AÇILAN DOSYA DA KAPATILIYOR

 

Zarrab’ın 27 Mart 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nde gözaltına alınması ile bu defa okyanus ötesinde açılmıştı aynı dosya.

 

Erdoğan’ın uzun kolları oraya da uzandı. 2016 yılı kasım ayında Amerika’nın 45’inci başkanı seçilen Donald Trump ne de olsa Erdoğan gibi tüccardı. “Paranın açamayacağı kilit yok” sözüne en fazla itimat eden iki ismin işbirliğinden çıksa çıksa düzenbazlık çıkabilirdi.

 

Trump öyle zannedildiği gibi Amerika namına ulvi gayeler peşinde koşmuyor. Tek derdi Beyaz Saray’da bile para kazanmaya devam etmek. O da Erdoğan gibi damadını, kızını “müşavir” koltuklarına oturttu. Zarrab’ı tutaklatan savcı Preet Bharara’yı azlettiğinde Erdoğan derin bir nefes almıştı. Ancak Bharara’nın yardımcısı Geoffrey Berman daha da hızlı çıkmıştı.

 

SAVCI BERMAN DA “CESUR YÜREK” ÇIKINCA…

 

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın Zarrab’dan tam bir yıl sonra tutuklanıp hâkim karşısına çıkarılmasında Berman’ın kararlılığı iki liderin uykularını kaçırmıştı.

 

Berman’ın cesur yürek” tavırları Erdoğan’ı tedirgin ediyordu. Bütün o kirli para trafiğinin deşifre edilmesini istemiyordu.

 

20 Haziran 2020 tarihi itibarıyla artık Berman da azledildi. Tıpkı selefi Bharara gibi o da Trump’ın gazabına uğradı. Berman daha evvel "istifa etmeye niyeti olmadığını" belirtmişti.

 

Adalet Bakanı Barr’ın, “Ne yazık ki dün geceki açıklamanızla halka hizmete değil, halka gösterişi tercih etmiş oldunuz. İstifa etmeye niyetinizin olmadığını ilan ettiğiniz için, Başkan'dan sizi görevden almasını istedim ve bunu yaptı.” sözleri zahiren hakperest sözler.

 

Bu sözlerin maskesini ABD’nin eski ulusal güvenlik direktörü John Bolton kaleme aldığı kitapta düşürmüştü.

 

ERDOĞAN, TRUMP’TAN RİCA ETTİ

 

Bolton diyor ki: 2018 yılı mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a bir not iletti. Notta Halkbank'ın masum olduğunu iddia etmişti Erdoğan.

 

Bolton, "Trump, Erdoğan'a bu meseleyle ilgileneceğini söyledi. Davaya bakan savcıların kendisinin değil Obama'nın adamları olduğunu anlattı ve bu kişilerin yerine kendi adamlarının geçmesiyle sorunun çözüleceğini söyledi.” ifadelerini kullanmıştı.

 

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

 


Berman, Zarrab, Atilla ve Halkbank Davası'nı açan bir önceki başsavcı Preet Bharara'nın halefi olmakla kalmayıp Trump'ın avukatı ve yakın dostu Rudolph Giuliani hakkında da soruşturma başlatmıştı.

 

Bu saatten sonra Halkbank Davası’nda hâkimin dirayeti belirleyici olacak. Savcılık ayağı ağır yara aldı. Zarrab itirafçı olarak kendini kurtarmıştı.

 

Trump sayesinde de Atilla “en az 30 yıl alır” tahminlerinin aksine, 30 ayla yakayı kurtarmıştı. Atilla, 30 aylık hapis cezası ile ispat ettiği sadakatinin nişanesi olarak Erdoğan tarafından 2019 yılı ekim ayında Borsa İstanbul’a (BİST) genel müdür tayin edildi.

 

Siyaset dünyanın her tarafında kirli.

 

Bazı yerlerde daha az kirli o kadar...

 İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

8 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

8 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku