Yazarlar

Hasm’ın, terör örgütleri listesine alınması Erdoğan’ı çıkmaza soktu

1 ay önce

Dalia Ziada

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, geçtiğimiz hafta Mısır Hasm ve Filistin İslami Cihat Örgütü’nü terör listesine almasından sonra, Erdoğan gerçekten de çıkmaza girdi.

Dalia Ziada

Özgür Liberal Demokrasi Enstitüsü Direktörü

 

 Bu sadece Mısır Hasm ve Filistin İslami Cihat Örgütü’nün, Erdoğan’ın da bağlı olduğu İhvan cemaatına mensup olmasından dolayı değil aynı zamanda Türkiye’nin, Mısır’dan kaçıp gelen gelen Hasm Hareketi kurucularını barındırıyor olmasından. Türkiye’de bulunan iki kurucusunu ABD, terör listesine aldı.

 

Ocak ayı ortalarında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da aktif olan Hasm Hareketi olarak bilinen İhvan üyelerini yabancı terör örgütleri listesine aldığını duyurdu.

 

2018 yılında da ABD Dışişleri Bakanlığı, yine İhvan’a bağlı Hasm Hareketi ve Devrim Sancağı Hareketi’ni terör listesine almıştı. Hasm Hareketi ve Devrim Sancağı örgütleri silahlı gruplar olup İhvan’a direk bağlıdır. Kurucuları ve yöneticileri Müslüman Kardeşler Örgütü üyesidirler. Bu iki örgüt faaliyetlerine, 2013’te İhvan yönetiminin düşmesinin akabinde başladılar. Hedefleri ise ülkede kaos ve iç savaş çıkararak Mısır Silahlı Güçleri’ni, İhvan’ı tekrar yönetime getirtmek zorunda bırakmak. En azından bazı Arap ülklerinde, Arap Baharı sonrasında olduğu gibi, yönetimi organını ikiye bölme.

 

Hasm Hareketi, 2015 yılında Türkiye’ye kaçan İhvan gençleri tarafından kuruldu. Sonrasında Mısır’daki üyeleriyle irtibatlarını devam ettirdiler. Devlet büyüklerini, devlet kurumlarını, polis ve ailelerini hedef aldılar.

 

Hasm’ın en belirgin operasyonu, 2015 Haziran ayında gerçekleştirdikleri Cumhuriyet Savcısı Hişam Bereket suikastı. Suikastçilerin kayıtlı itiraflarından da anlaşılmaktadır ki suikastın planlanması, suikastçıların yönlendirilmesi ve madden desteklenmesi Türkiye’de ikamet etmekte olan Hasm yöneticileri tarafından yapılmıştır. Kahire’deki suikastçiler, şifreli uygulamalarla internet üzerinden Türkiye’deki örgüt yöneticileriyle daimi bir şekilde irtibattaydılar.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, aynı açıklamada, Filistin İslami Cihat Örgütü’nün terör listesindeki eski durumunu gözden geçirdiğini ve Gazze’de terör ve şiddet olaylarını sürdürdüğünden dolayı terör örgütleri listesinde kalmasının devamına karar verdiklerini belirtti. İslami Cihat’ın, İran’ın bölgede bulunan terör örgütlerinden birisi olduğu bilinmektedir. Ancak Hamas içinden çıkan bir çeşit örgüt. Katar tarafından finanse edildiğine dair güçlü şüpheler bulunmakta. Türkiye lideri Erdoğan da politik desteğinin yanında örgütü güzel göstermek için de gayretlerde bulunmuştu.

 

Başkan Erdoğan’ın Hamas’ı açıktan desteklediği bir sır değil. Örgüt yöneticileri kendisi için ‘Örgütün Abisi’ nitelemesinde bulunuyor. Hamas da İhvan’ın silahlı kollarından biridir. Erdoğan, 90’lı yıllardan beri ABD, AB, İngiltere ve daha bir çok dünya ülkesi tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini bilmesine rağmen Hamas’ı destekliyor. Bu da Erdoğan’ın, Amerika, AB ve diğer Nato üyesi Türkiye müttefiklerinin sevgisini kazanmaya çalıştığı durumla tamamen çelişmektedir.

 

Erdoğan, Ağustos 2020’de Hamas’ın terör örgütü olduğunu ve görüşeceği iki liderin ABD’de terör listesinde olduğunu bilmesine rağmen bu iki Hamas liderini İstanbul’da kabul etti. Bu da tabi ABD’yi çok kızdırmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada Erdoğan’ın, terör örgütleriyle ilişkilerini sürdürmesini kınayarak bu tür görüşmelerin Türkiye’yi uluslararası toplumdan izole edeceği uyarısında bulundu.

 

Hasm Hareketi ve Türkiye’de yaşayan Mısırlı kurucularının geçtiğimiz günlerde terör listesine alınması, Erdoğan’ı, uluslararası terör listesinde olan kişileri ülkesinde barındırma suçunu işleme pozisyonuna düşürdüğü gibi suçlulara karşı kanunun uygulanmasına da engel oluyor durumuna düşürdü. Bu da sadece Erdoğan’ın şahsı ve İslami yönelimli partisine zarar vermez aynı zamanda Türkiye’ye karşı uluslararası yaptırım yapılması sonucuna götürebilir. Bunun faturasını da ekonomik başarısızlığın ve son zamanlarda ABD’nin, savunma sanayisinde getirdiği yaptırımların altında inlemekte olan Türk halkı öder.

 

Tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye, 2013’ten beri topraklarında barındırdığı, sivillere, devlet yetkililerine ve devlet kurumlarına karşı şiddet suçu işleyen aralarında terör ürgütü Hasm Hareketinin de bulunduğu Müslüman Kardeşler Örgütü üyelerini Mısır’a teslim etmeyi reddediyor.

 

Erdoğan, Türkiye için, ekonomik, politik ve coğrafi olarak büyük öneme haiz Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi Ortadoğu ülkeleri aleyhine keskin politik ihtilaflar oluşturmasına rağmen İhvancıları korumakta kararlı.

 

Erdoğan’ın İhvancılara sahip çıkma ısrarı, Türkiye’nin Nato, AB nezdindeki konumunu ve önemini, ABD ilişkilerini riske atıyor. Özellikle de Erdoğan ve rejimine karşı kuru bir tutum sergileyen Biden yönetiminin başa geldiği şu günlerde.

 

Ortadoğu’daki komşuları ile ilişkileri koparacak, AB ve müttefiki olduğu uluslararası toplum ile ilişkileri tehlikeye atacak, uluslararası izalasyon ve ekonomik yaptırımlar sonucunda 85 milyonluk nüfusunu, güvenliğinden ve rahatından etmeye değecek kadar Türkiye için önemli bir durum mudur bu?

 

Tüm bunlar, şiddete bulaşmış ve uluslararası terör örgütü olarak tanımlanmış İhvan mensuplarına güvenlik ve koruma sağlamak için mi?

 

İşte bunlar, Erdoğan ve danışmanlarının iş işten geçmeden cevap vermesi gereken sorular.İlgili konular

cumali önal

Biden, Erdoğan’la ne konuşacak?

55 dakika önce

Başkanlık koltuğuna oturmasının üzerinden neredeyse bir buçuk ay geçmesine rağmen ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aramış değil. Üstelik bu süreçte düşman, rakip, dost, müttefik onlarca ülke liderini aramasına rağmen....Devamını oku
erdoğan

Erdoğan ‘Kanal İstanbul’ projesinde ısrar ediyor çünkü...

9 saat önce

Habertürk yazarı Kübra Par, “Neden ‘Kanal İstanbul’u inadına yapacağız’ diyor?” başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesi için söylediği “İnadına yapacağız” sözlerini açıkladı....Devamını oku