İnsan Hakları

Hasta Hakları Günü'nde hükümete çağrı: Tutukluları serbest bırakın

1 ay önce

hasta

İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü İlhan Öngör, Dünya Hasta Hakları Günü'nünde hükümete seslendi. Öngör, tüm hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

1981 yılında Lizbon'da yapılan 34'üncü Dünya Tabipler Birliği Genel Kurulu'ndaki Lizbon Bildirisi ile kabul edilen 26 Ekim Dünya Hasta Hakları Günü 29'uncu yılında. 1998'de Türkiye de bildiriye imza atan ülkelerden biri. Bildiride, hastanın öncelikle yararının gözetilmesi ve bu konuda her türlü hizmeti alabilmesi gerektiği ifade ediliyor. Böylesi bir günde en çok dikkat çeken şey ise hasta tutukluların durumu oluyor.


İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü İlhan Öngör, bu bildirinin hasta tutuklulara uygulanmadığını belirtti. Öngör, cezaevinde bulunan hasta tutukluların durumuna dikkat çekti.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü İlhan Öngör, Türkiye'nin yıllardır kanayan yarasının hasta tutuklular olduğunu ve bunun için mücadele ettiklerini söyledi.

 

Öngör, İHD'de olarak 2020 yılının ilk aylarında yayınladıkları hasta mahpus listesinde 591'i ağır olmak üzere bin 564 hasta tutuklunun tespit ettiklerini ancak hasta tutuklu sayısının bu yayınladıkları listenin üzerinde bulunduğuna değindi.

 

Öngör, Adalet Bakanlığı tarafından tam rakamların açıklanmadığını ifade etti. Öngör, "Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere her gün onlarca ağır hasta mahpusun haberleri yazılı ve görsel basında paylaşılmakta ve ölüm haberleri gelmektedir. İHD olarak bugüne kadar ki tüm söylemlerimizde hasta mahpus sorununun sadece hukuki boyutuyla değil aynı zamanda vicdani ve ahlaki boyutuyla ele alınması gereken bir konu olduğunu, temel haklardan olan yaşam hakkı çerçevesinde soruna yaklaşılması gerektiğini belirttik. Ancak; bu konuda yetkili kurum olan Adalet Bakanlığı ve hükümet, kamuoyunun tüm bu duyarlı seslenişine karşı sessiz kalıp; duyarsız kalmayı tercih etmiştir. Özellikle hasta mahpuslar sorununun siyasi sonuçları açısından kar ve zarar mantığı ile hükümet tarafından yaklaşılmasının sorunun daha da derinleşmesine ve yaşam hakkının ihlaline sebep olmaktadır" dedi.

 

 İlgili konular

istanbul sözleşmesi

'İstanbul Sözleşmesi tartışmaları akıl tutulmasıdır’

4 ay önce

İstanbul Sözleşmesi'nden geri çekilmesi yönündeki tartışmaları “akıl tutulması” olarak değerlendiren kadınlar, tüm renklerin bir arada yaşayacağı özgür bir toplum için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi....Devamını oku
cezaevii

Kanserli hasta cezaevinden konuştu

6 ay önce

Türkiye cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri giderek artıyor. Neredeyse her gün yeni bir ihlal haberi geliyor. Gündemde olan ihlallerin başında ise ağır hasta mahkumların durumu....Devamını oku