Yaşam

Hastane yerine yüzme havuzu yapıldı

11 ay önce

Hastane

Beytüşşebap Devlet Hastanesi bakımsızlıktan dökülürken, yeni hastane projesi iptal edilerek yerine olimpik yüzme havuzu ve öğretmenevi inşa edildi.

Merkez ve 26 köyü ile birlikte toplam nüfusu 16 bin 317 olan Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yurttaşlar, sağlık hakkına erişemiyor.

 

Uzman doktor ile tıbbi araç gereç eksikliği nedeniyle hastalarını kilometrelerce uzağa göndermek zorunda kalan Beytüşşebap Devlet Hastanesi’nin ihtiyaçları karşılanmazken, yıkık dökük bina yerine inşa edilmek istenen hastane projesi de iptal edilerek Kaymakamlık tarafından yerine olimpik yüzme havuzu, öğretmenevi ve gençlik merkezi yapıldı.

 

Hastane kaynaklarından alınan bilgilere göre, hastanede dahiliye hastalıkları ve doğum doktorunun yanı sıra bir dalda uzman doktor bulunmazken, hastanede şimdilik sadece aile hekimi ile çocuk uzmanı doktorlar görev yapıyor.

 

Bu yüzden hastaların büyük çoğunluğu Şırnak Devlet Hastanesi ve diğer ilçe hastanelerine sevk edilirken, hastanenin 2013 yılında kapatılan ameliyathane bölümü ise şu anda depo olarak kullanılıyor.

 

Uzman hekimler, ameliyathane olmadığından ilçeyi tercih etmezken, hastanenin Personel Dağılım Cetvelinde (PDC) genel cerrahi, anestezi uzmanı, kadın doğum uzmanı görünüyor, ancak bu doktorlar hastanede yok. Hastanede ihtiyacından fazla 7 pratisyen görev yapıyor.

 

HİZMET SÜRESİ 350 GÜN

 

Talep edilmesine rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından hastanenin ameliyathane eksikliği giderilmediği için ilçeye atanan cerrahlar da farklı hastanelere gitti. Şırnak, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde doktorların mecburi hizmet süresi 500 gün iken, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde ise 350 gün.

 

BİNA DÖKÜLÜYOR

 

Tıbbi cihazların eksik olduğu hastane binası da bakımsızlıktan dökülüyor. Bakım ve onarımın yapılması gereken hastane binasındaki gider boruları da patladı.

 

HASTANEYE KAYAMAKAM ENGELLİ

 

Hastane yönetimi, yeni bir hastane talebinde bulundu, hastane yapılacak denildi ancak öncelik kaymakamlık binasının yapımına verildi.

 

Hükümet Konağı’nın inşasından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bir hastanenin yapılması için ilçeye uzman bir heyet gönderildi.

 

Mühendisiler tarafından ilçede bulunan bir Yatılı Bölge Okulu (YİBO ) geçici hastane için uygun görüldü ve hastane binasının yapımı onaylandı.

 

Ancak hastane binasının yapılacağı yere bu sefer de ilçe Kaymakamlığı tarafından olimpik yüzme havuzu, öğretmenevi ve gençlik merkezi inşa kararı alındı. Buna itiraz eden hastane yönetiminin girişimleri ise sonuçsuz kaldı. İlçenin hastane projesi ikinci defa kaymakamlık engeline takıldı. (MA)İlgili konular

hapis cezası

Üç doktora hapis cezası

6 ay önce

Ünye 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce, M.M.Y. 2 yıl 6 ay, K.T. ile S.Ö. de 1 yıl 8 ay hapis cezasına çaptırıldı....Devamını oku