Politika

“Hatay’da dört gündür süren yangın, maden sahası ihaleleriyle mi ilgili?

2 yıl önce

hatay

Hatay’da dört gündür süren orman yangınlarını Meclis gündemine taşıyan HDP’li Tülay Hatimoğulları, “Yangın, 7 Eylül’de yapılan maden sahaları ihaleleri ile ilgili midir?” diye sordu.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde 5 Eylül’de başlayan ve Antakya’nın İçmeler, Kisecik ve Karlısu mahallelerinin kırsal kesimlerine sıçrayan orman yangını altı farklı noktada sürüyor. Gittikçe yayılan yangın nedeniyle Kisecik Mahallesi’nde yurttaşlar tahliye edilirken, havadan ve karadan çok sayıda ekibin yangına müdahalesi sürüyor.

 

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 7 Eylül’de yapılması planlanan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) ihalesinin hemen öncesinde gerçekleşen yangının, kasıtlı çıkartılmış olabileceğine dair yurttaşlarda şüpheler uyandırdığını belirtti.

 

HDP’li Hatimoğulları, “Bu konuda açıklama bekleyen yurttaşlarımıza bilgi verilmeli, ormanlık alanın vasfı dışında hiçbir müdahaleye açık olmayacağı yönündeki talepleri karşılanmalıdır” dedi.İlgili konular

yangın

Hatay'ın Samandağ ilçesinde orman yangını 

1 yıl önce

Hatay’ın Samandağ ilçesinde ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın meydana geldi. İtfaiye ekiplerinin, yangını kontrol altına alabilmek için 6 arazöz, 2 iş makinesi ile yoğun çaba sarfettiği belirtildi....Devamını oku