Gündem

Havai fişek faciasında ilk duruşma yarın

1 yıl önce

fabrika

7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili duruşma Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın başlayacak.

Patlama, Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de meydana gelmişti. Yaşanan faciada 7 kişi öldü, 127 kişi yaralanmıştı.

 

 

Olayın ardından tutuklanan fabrika sahibi Y.C., Fabrika Sorumlu Müdürü A.A., Fabrika Müdürü ve Genel Ustabaşı H.A.V., İş Güvenliği Uzmanı A.B., Genel Ustabaşı E.Ö. ile tutuksuz sanıklar; Sorumlu Personel A.Ç. ve diğer fabrika sahibi A.R.E.C.'nin yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın görülecek.

 

Dava öncesi yazılı açıklamada bulunan Hendek Havai Fişek Patlama Davası İzleme Komisyonu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

"Sadece 2020 yılında ülkemizde 2000’den fazla yurttaşımızı iş cinayetlerinde kaybettik. Yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmak zorunda olan işçiler, güvenceden yoksun biçimde, sendikasız, üstelik salgına rağmen çalışmaya devam ediyorlar. Geçinme mücadelesi yetmezmiş gibi güvenlik önlemleri alınmamış, denetimleri kağıt üzerinde kalan işyerlerinde, daha fazla kar için daha hızlı üretim baskısı altında çalışırken ölüyorlar.

 

3 Temmuz 2020 tarihinde, tam 7 ay önce, bunun acı bir örneğini de Sakarya’da yaşadık. Hendek’teki Havai Fişek Fabrikası’nda yaşanan patlamada 7 işçi hayatını kaybetti. Onlarcası yaralandı. Patlama sonrası basına yansıyan görüntüler, bilirkişi raporları ve tanıklık edenlerin ifadelerinden anladık ki, daha önceleri de benzer patlamaların yaşandığı fabrikada felaket çok öncesinden ‘ben geliyorum’ demişti.

 

Bu nedenle bizler;

 

-Ülkemizde iş cinayetlerinin artık son bulması ve benzer felaketlerin Sakarya’da bir daha yaşanmaması için,

 

-Kamu kurumlarının kendilerine yasalarca verilmiş olan denetleme görevlerini, her koşulda eksiksiz ve tarafsız biçimde yerine getirmek zorunda olduğunu güçlü biçimde vurgulamak,

 

-Kentimizin her köşesinde hayatını çalışarak kazanan binlerce işçinin yalnız ve sahipsiz olmadığını göstermek için,

 

ve en önemlisi adaletin kamuoyu vicdanını tatmin edecek şekilde gerçekleşmesinin takipçisi olmak amacıyla,

 

başta emek örgütleri olmak üzere, Sakarya’daki tüm demokratik kitle örgütlerini ve yurttaşlarımızı 6-7-8 Ocak 2021 tarihinde Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek olan Havai Fişek Fabrikası Patlama Davası duruşmalarını izlemeye çağırıyoruz."

 

Hendek Havai Fişek Patlama Davası İzleme Komisyonunda bulunan kuruluşlar;

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Sakarya Temsilciliği

 

Eğitim-Sen Sakarya Şubesi

 

Sakarya Kent Çalışma Derneği

 

Makina Mühendisleri Odası Sakarya Temsilciliği

 

Elektrik Mühendisleri Odası Sakarya Temsilciliği

 

Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliği

 

 İlgili konular

kadir

Kadir Şeker davasında karar bekleniyor

1 yıl önce

Konya'da, sevgilisini darp eden Özgür Duran’a (32), engel olmak maksadıyla müdehale eden, bu sırada Duran’I kalbinden bıçaklayarak öldüren Kadir Şeker (20) hakkında karar bekleniyor. Şeker, bugün, 4'üncü kez hâkim karşısına çıkacak....Devamını oku