Ekonomi

Hazine, haziran borçlanmasına başlıyor

2 hafta önce

bakanlık

Haziran ayının tamamında 31.6 milyar liralık ihale gerçekleştirecek olan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu ayın ilk iki ihalesini yarın düzenliyor.

3 aylık iç borçlanma stratejisine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı Haziran ayında 31.6 milyar TL’lik bir iç borç servisi gerçekleşecek.

 

Dünya’nın haberine göre, bunun karşılığında ise ay içerisinde 6 ihale ve 3 doğrudan satış ile birlikte toplam 28 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirilmesi planlanıyor. Haziran ayındaki iç borçlanmanın 18.2 milyar lirası piyasadan, 6.8 milyar lirası doğrudan satışlardan, 3 milyar lirası kamuya satışlardan karşılanacak.

 

Bu çerçevede ilk ihaleler yarın yapılacak. İç borç ihraç takvimine göre, ilk ihalede 4 yıl (1575 gün) vadeli, 6 ayda bir sabit kupon ödemeli devlet tahvili yeniden ihraç edilecek.

 

İkinci ihalede de 10 yıl (3640 gün) vadeli, TÜFE'ye endeksli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin ilk ihracı yapılacak.

 

8 Haziran Salı günü ise 12 ay kuponsuz ve 6 yıl değişken faizli tahvil ihalesi ve 10y TÜFE'ye endeksli kira sertifikası doğrudan satışı olacak.İlgili konular

Pekka Haavisto

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto’ya ‘Orhan İnandı’ sorusu

2 saat önce

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye’deki insan hakkı ihlallerini bildikleri ve takip ettiklerini söyledi. ”Avrupa ülkelerine sığınmacı olarak gelen kişilere karşı kendi ülkelerinin bir çalışma yürüttüğünün farkındayız.” dedi....Devamını oku
lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, yakında Türkiye ile görüşeceğiz

1 gün önce

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yakında Türkiye tarafıyla bir görüşme yapacaklarını ifade etti. ...Devamını oku