Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: Büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz

1 hafta önce

elvan

Doğrusu- Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Tüketim, yatırım ve ihracattaki toparlanma eğiliminin büyümeyi pozitif etkilemesini, 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

Elvan, salgına yönelik alınan kısıtlayıcı tedbirlerin ekonomiyi olumsuz etkilediğini söylerken, "Bu gelişmeler neticesinde yılın ikinci çeyreğinde ekonomi yüzde 9,9 oranında daraldı" dedi.

 

Elvan'ın açıklamaları şöyle:

 

"29,4 milyar lira vergi ödemesiyle 40 milyar liralık sosyal güvenlik prim ödemesini erteledik.

 

Yerli ve uluslararası girişimciler için yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda yapısal reformları hayata geçireceğiz.

 

İç talepteki toparlanma ve dış talebin normal seviyelere yansıması ve ihracatı destekleyen büyüme tercihimiz ile 2022 ve 2023 yıllarında istikrarlı bir büyüme döneme gireceğiz.

 

2020 yılında işsizlik oranının yüzde 13,8 olarak gerçekleşmesi tahmin edilmektedir.

 

Şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı bir biçimde uygulayacağımız ekonomi politikalarıyla ülke risk priminin azaltılmasını sağlayacağız.

 

Girişim Sermayesi Fonlarına doğrudan kaynak aktarımı ile 2023 sonuna kadar 2 milyar lira tutarında kaynak taahhüdünde bulunmayı hedefliyoruz.İlgili konular

chp

CHP'li Sümer: Bakan Yardımcısı’nın Türksat Yönetim Kurulunda ne işi var

5 gün önce

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “ Vatandaşa Acı Reçete” yazan iktidar ekonomiyi düzeltmek istiyorsa önce yandaşına sağladığı kamudaki çift maaş uygulamalarından vazgeçsin" dedi....Devamını oku
akp

Erdoğan: Ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz

2 hafta önce

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik hedeflerini anlattı. Erdoğan, ‘‘Ekonomi yönetimini yeniden oluşturuyoruz. Salgın sonrası yeniden şekillenecek küresel, siyasi ve ekonomik düzende ülkemizi hak ettiği yere çıkaracak adımları kararlılıkla atıyoruz. Ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz" dedi....Devamını oku