Politika

HDP’li Bülbül: Soylu, AKP’nin paralel yapısıdır

1 yıl önce

bülbül

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Bütçe görüşmelerinde partilerini hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için, “AKP’nin paralel yapısıdır” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda devam eden 2021 yılı Merkezi Bütçe görüşmeleri, sert tartışmalara sahne olmaya devam ediyor. İktidar politikalarına dönük sert eleştirilerle zaman zaman gerilim yükselip, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin karşı karşıya geldiği anlar yaşanıyor. Gerilimin yükseldiği bu anlardan biri Pazar günü İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşmeleri sırasında yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’lileri hedef alarak hakaretlerde bulundu.Kürsüye çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün Soylu’ya cevap verdiği yanıt ise kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.Bülbül, Genel Kurul’daki konuşmasını, Soylu’ya verdiği sert tepkiyi ve yaşananlara ilişkin ajansımıza değerlendirmelerde bulundu.Parti olarak iktidar partisinin hedefinde olduklarını dile getiren Bülbül, bütçe görüşmelerinde de iktidar tarafından hedef alındıklarını belirtti. İktidar ve bileşenlerinin kendilerine alan yaratmak için HDP’yi, halkı, gençliği, kadınları, emekçileri susturmak, bastırmak, sindirmek istediğini söyleyen Bülbül, “Ekonomiyi yönetme ve Türkiye’nin sosyo-psikolojik yapısına hitap edebilecek becerilerini tamamen yitirmiş durumdalar. Böyle bir süreçte HDP’yi düşmanlaştırıp, 2014 yılında başlattıkları ‘Çöktürme Planı’nı her yönüyle uygulamaya sokmak istiyorlar” dedi.


‘MHP’YE AÇIKLAMAYI İKTİDAR YAPTIRDI’Bütçe görüşmeleri devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılmasına yönelik çıkışı üzerinde de duran Bülbül, AKP’nin bu açıklamayı tercihen MHP’ye yaptırdığı görüşünde.
Bülbül, “MHP’nin siyasetinde ne bir yasal ne de ahlaki bir ölçü var. Bir parti genel başkanının başka bir parti için ‘kapatılsın’ demiş olması aslında suç teşkil ediyor. O partideki bir yetkilinin de insanın ağzına dahi alamayacak türden tabirlerle bizi suçlaması ve yasal etik değerlerini bırakın, insani olarak da ifade edilemeyecek şeylerdi. Bu siyaset yapma biçimi değil bastırma, yok etme, yok saymanın bir yöntemi. İttihat Terakki’den, Şark Islahat Planı’ndan, Tunceli Kanunu’ndan, 90’lı yıllardan aldıkları deneyimlerle bugün bunları yapıyorlar. Süleyman Soylu da 90’lı yılların anlayışını yürütmek istediğini biliyoruz. Mehmet Ağar, JİTEM, Yeşil ve Esat Oktay Yıldıran’ın türevi olarak bunu yürütüyor” diye konuştu.

 İlgili konular

AKP

AKP’li belediye başkanının korumasından 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismar

8 ay önce

Uludere’de 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan iki korucudan biri olan Cengiz Yıldız’ın, AKP’li Uzungeçit Belediyesi Başkanı Cemil Yıldız’ın yakın koruması olduğu ortaya çıktı....Devamını oku