Politika

HDP’nin Millet İttifakı’nda olması en çok İktidarın arzusu

11 ay önce

Mutabakat

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, "HDP’nin Millet İttifakı’na alınmasını en çok iktidar istiyor, sebebi açık…" düşüncesini dile getirdi.

Akyol yazısında, "HDP, kurumsal olarak terörle arasına mesafe koyamadı. Hatta KCK’nın etkilerini düşünürsek, HDP’nin Batılı demokrasiyi ne kadar özümsediği de sorulabilir.

 

HDP sistemden dışlanmamalıdır, her parti gibi TBMM çatısı altında yer almalı, diyalog kurulmalı, yargı kararı olmadan iktidarın kayyım atamasına son verilmelidir.

 

HDP seçmeni bu ülkenin vatandaşıdır. Bu seçmenden oy almak için Ak Parti neler yapmadı?! Eyalet sistemi övgülerini hatırlayın… Millet İttifakı’nın oy almak istemesi de tabiidir." ifadesini kullandı.

 

Akyol şunları kaydetti:

 

"HDP’nin İttifak’a katılmasını engelleyen kendi pozisyonudur. Bunun için Meral Akşener’i suçlamak yanlıştır. Akşener ve İYİ Parti demokratik değerleri üstün tutan, ‘şehirli’ milletçilik fikrini yansıtıyor.

 

Ziya Gökalp’ten Mümtaz Turhan’a, Erol Güngör’e uzanan sosyologlar çizgisinde milliyetçilik fikri “entegrasyon” ve “modernleşme” kavramlarını içerir. Millet İttifakı’nın kurulması ve gelişmesinde İYİ Parti’nin rolü ‘olmazsa olmaz’ niteliğindedir.

 

Davutoğlu ve Babacan’ın eski hükümetlerdeki görevleri sebebiyle bugün İttifak içinde yer almalarına karşı çıkanlar da var. Halbuki Babacan da Davutoğlu da ilkesel konularda Erdoğan’la çatışarak yollarını ayırdılar. Beş parti arasında CHP’nin kimliğini kaybedeceğini söyleyenleri anlamak hiç mümkün değil.

 

Bu İttifak olmasa bile CHP eski doktrin kalıplarını aşarak sosyal demokrat kitle partisine dönüşmek zorunda.

 

Netice: 6 partiyi içeren bir Millet İttifakı, Türkiye için şanstır. Bu partileri bir araya getiren ilkeleri yapıcı eleştirilerle olgunlaştırmak gerekir. “Küçük olsun bizim olsun” psikolojisi yanlıştır."İlgili konular

hdp

HDP'nin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde silahlı saldırı

10 ay önce

HDP Mersin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde “kimliği belirsiz” kişi veya kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda isabet alan partinin tabelası zarar gördü....Devamını oku
erdoğan

Son üç yılda kapalı kapılar ardında 143 milyar liralık ihale

10 ay önce

AKP'nin istediği ihaleyi istediği müteahhide verme aracı olarak kullandığı 21/b pazarlık usulünün ortaya çıkan faturasına göre, son 3 yılda 75 şirket toplam 201 milyar lira büyüklüğünde kamu ihalesi aldı....Devamını oku