Dünya

Herson bölge valisi açıkladı: Herson düştü

3 ay önce

herson

Herson bölge valisi Hennadiy Laguta, savaşın 8'inci gününde Ukrayna'nın liman kenti Herson'a Rus askerlerinin girdiğini duyurdu.

Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçı gruplardan oluşan Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri resmi olarak tanımasının ardından geçen hafta perşembe günü başlayan savaşta kritik bir dönemeçe girildi.

 

Rusya’nın Kiev’i işgal etmesinde kritik bir öneme sahip olduğu uzmanlarca sık sık gündeme getirilen Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı olan Herson şehrinin kontrolü Rusların eline geçti. Rusya sabah saatlerinde Herson’un ele geçirildiğini açıklasa da Ukraynalı yetkililer yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı şehrin halen kendi kontrolleri altında olduğunu açıklamıştı.

 

Fakat Herson bölge valisi Hennadiy Laguta bugün sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, Rusya’nın bölgede ilerleme sağladığını ifade etti. Laguta, bölge yönetiminin bulunduğu binayı Rus güçlerin işgal ettiğini belirtti.


Uzmanlar ve analistler, Herson’un Rusya’nın işgal planı için kritik bir öneme sahip olduğunu ve bu sayede Rus lider Putin’in ülkeyi ikiye bölerek ele geçirme planının kritik bir adımının atılacağını vurguladı.İlgili konular