Dünya

Huawei, Uygur Türklerini tespit eden teknoloji geliştiriyor

4 gün önce

çin

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei'nin, yayalar arasında Uygur olanları tespit eden bir sistemin patentini almak için başvuru yaptığı belirtildi.

ABD merkezli bir araştırma şirketinin paylaştığı belge başvuru yapıldığını doğrularken, Çin merkezli başka bazı teknoloji şirketleri de benzer başvurular yapmıştı.

 

Huawei yetkilileri daha önce hiçbir teknolojik sistemlerinin etnik grupları tespit etmek için tasarlanmadığını söylemişti. Şirket şimdi ise patenti değiştirme planları yapıyor.

 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre şirket, Çin’in patent sağlayan yetkili kurumu Ulusal Fikri Mülkiyet Hakkı İdaresi’ne (CNIPA), Çince belgelerde Uygurlara yapılan her türlü atfın silinmesi için izin talebinde bulunduğunu belirtti.

 

YÜZ TANIMA YAZILIMI

 

IPVM ayrıca, Çin yapay zeka şirketi Sensetime ve görüntü tanıma uzmanı Megvii tarafından başvurusu yapılan ve Uygurlara atıflarda bulunan bazı patent belgelerine de ulaştı.

 

Sensetime’ın Temmuz 2019 tarihli belgesinde, yüz tanıma yazılımlarının “güvenlik koruma” yöntemlerinin daha etkili kullanılması inceleniyor. Buna örnek olarak da “orta yaşlı, gözlüklü ve sakallı bir Uygur” için arama yapılması veya maske takan bir Uygur gösteriliyor.

 


Sensetime sözcüsü yapılan atıfların “üzücü” olduğunu söyledi ve “Sorumluluklarımızın önemini biliyoruz. Bu nedenle 2019 ortasında Yapay Zeka Ahlak Kuralları belirledik” dedi. Sözcü, yapılan atfın da bu tarihin öncesine dayandığını ifade etti.İlgili konular

aym

Davutoğlu: AYM’yi arka bahçelerine dönüştürdüler

3 gün önce

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Mardin 1’inci Olağan Kongresi'n e katıldı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, AKP'nin AYM’yi “arka bahçe”ye dönüştürdüğünü ileri sürdü....Devamını oku
aşı

Aşılar Ankara'ya ulaştı

2 hafta önce

Çin'den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na ulaştı....Devamını oku