Türkiye Haberleri

Hulusi Akar, S-400 ve ABD yaptırımları için dialog çağrısı yaptı

1 hafta önce

akar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya'dan alınan S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulayan ABD ile sorunun diyalog ile çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Akar, Türkiye'nin artan riskler karşısında ABD'den Patriot'u ve Fransa-İtalya yapımı SAMP-T'yi almak istediğini ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti.

 

Akar, bu konuda muhatapları ile yaptıkları görüşmelere atıfta bulunarak, "ABD ve Avrupalılarla görüştük. Maliyet, teknoloji transferi, ödeme şartları, teslimat, üretim gibi konularda malesef uygun cevaplar alamadık. Buna olumlu cevap veren Rusya'dan bunu ülkemiz için temin etmemiz gerekti" şeklinde konuştu. 

 

ABD'nin S-400'lerin F-35'in çalışmasına sorun teşkil edeceği görüşüne katılmadığını belirten Akar, diyalog ile bu sorunların giderilebileceğini, S-400'lerin geri gönderilmesi gibi bir talebin ise sıkıntı çıkaracağını ifade etti.

 

Akar, ABD ile yaşanan sorunun diyalog yoluyla çözülebileceğini, yeni göreve başlayacak olan Biden yönetiminin yaptırım kararını gözden geçirip normalleşmeye ağırlık verilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

 

Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 programına dönme istediğini de dile getiren Akar, "F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkar olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lazım. Bu kadar riskin olduğu ortamda birlikteliğin tahrip edilmemesi, zarar görmemesi lazım" diye konuştu.İlgili konular

biden

ABD Başkanı Joe Biden, 4 ülkeye seyahat yasağı kararnamesini imzaladı

17 saat önce

ABD'den, Schengen bölgesi, İngiltere, İrlanda, Brezilya ve Güney Afrika'ya seyahat eden ve ABD vatandaşı olmayan kişilere yönelik seyahat yasağı geldi....Devamını oku
merkel

Merkel: ABD’nin Kuzey Akım-2 yaptırımları yersiz

4 gün önce

Almanya Başbakanı Merkel, ABD’nin Kuzey Akım-2 boru hattı projesine yönelik yaptırımları yersiz olarak nitelendirdi....Devamını oku