İnsan Hakları

Hüma’nın anne ve babası mültecilere yardım ettikleri için gözaltında

2 yıl önce

hüma

Dudu Kayataş ile yüzde 80 engelli eşi Gökay Kayataş, mültecilere yardım ettikleri için bir haftadır gözaltında, down sendromlu kızları yanlız kaldı.

Bir down sendromlu çocuğun daha anne-babasının aynı anda tutuklandığı ortaya çıktı. 8 Eylül 2020’de Amasya’daki evlerinde gözaltına alınan Dudu-Gökay Kayataş çifti, Afgan mültecilere yardım ettikleri için gözaltına alındı. Çift gözaltına alındıktan sonra 7 yaşındaki down sendromlu kızları Hüma ile 18 yaşındaki ablası evlerinde yalnız kaldı.

 

HAMUR İŞLERİ YAPIP SATIYORDU


Kayataş çifti, geçimlerini Anne Dudu Kayataş’ın yapıp sattığı hamur işleriyle sağlıyordu. Bu arada Dudu Kayataş, Amasya’daki Afgan mültecilere yardım toplama amaçlı bir WhatsApp gurubu kurdu. Tanıdıklarından ikinci el kıyafet, ev eşyası temin ederek mülteci ailelere yardım ediyordu.

 

ABD’deki insan hakları kurumu Advocates of Silenced Turkey’in sitesinde Nur Doğan imzasıyla yer alan habere göre; Dudu Kayataş’a polis sorgusunda “Afgan mültecilere neden yardım ediyorsunuz?” diye soruldu. Toplanan yardımların, tutuklu cemaat mensuplarının ailelerine ulaştırılıp ulaştırılmadığına dair soruların da polis sorgusunda gündeme geldiği kaydedildi.

 

Gözaltındaki annenin, kendisine yöneltilen suçlamalarına karşı Afgan mültecilere gerçekten yardım ettiklerini söylediği ifade edildi. Öğrenilen bilgiye göre, Afganistanlı mültecilere yardım için kurulan WhatsApp gurubundaki diğer kişiler de aynı dosya kapsamında gözaltına alındı.

 

GÖZALTI SÜRESİ UZATILDI


42 yaşındaki Dudu Kayataş, hamur işi ve ev yemekleri yapıp satmaktan başka bir gelir kaynağının olmadığının da ifadesinde altını çizdi. Dört günlük emniyet sürecinin ardından, Kayataş çiftinin gözaltı süreleri dört gün daha uzatıldı.

 

Çiftin geride bıraktığı kızları ise ilk günden beri yalnız başına kalıyor. 18 yaşındaki genç kızın, down sendromlu kardeşi Hüma’ya bakmakta zorluk çektiği belirtildi. Anne ve babasına bağımlı yaşayan Hüma’nın fiziki bakımının gün geçtikçe daha da güçleştiği kaydedildi.

 

Dudu Kayataş, ev ürünleri yapıp geçimini sağlıyordu.

 

DOWN SENDROMLU ELİF’İN ANNESİ VE BABASI DA TUTUKLANMIŞTI


37 aydır Eskişehir Cezaevinde olan Zekeriyya Sarıçelik’ten sonra, eşi Özlem Sarıçelik de 2 Eylül’de tutuklandığı dün ortaya çıkmıştı. Özçelik çiftinin down sendromlu kızları Elif (8) ve kardeşi Yahya Özçelik (5) hem annesiz hem de babasız kalmıştı.İlgili konular

kaza

Amasya’da yolcu otobüsü kaza yaptı: 1’i çocuk 30 yolcu yaralandı

1 yıl önce

Amasya’da, kar yağışı nedeniyle kontrolden çıkan yolcu otobüsü bariyerlere çarptı. Yaralanan 30 yolcu hastanelere taşındı....Devamını oku
imam

İmam, müezzine saldırdı: Kafasına 10 dikiş atıldı

1 yıl önce

Amasya'da camide görevli müezzin Yavuz Selim A., tartıştığı aynı camide görevli imam Beytullah S.,'nin plastik tabureyle saldırarak yaraladı. Kafasına 10 dikiş atılan Yavuz Selim A., 10 gün rapor alırken, imam hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı....Devamını oku